Světem jednou za čas proletí zpráva o rybách, které uvízly v plastech nebo se jimi dokonce živí. Naposledy šlo o vyplavenou velrybu, nejen její případ ale ukazuje závažnost situace. Jak je ale možné, že ryby požírají plasty, když nemají žádnou specifickou chuť a tvarem ani jiné ryby nebo plankton nepřipomínají? Na to nyní odborníci našli odpověď.
Předpokládá se, že do roku 2050 bude v moři více plastů než ryb. A kvůli tomu jde o jeden z problémů, které by lidstvo nemělo ignorovat. Nový výzkum ale naznačuje, že je to horší, než jsme si mysleli. Zdá se totiž, že ryby žerou plasty schválně, a ne omylem.
Více než padesát rozdílných druhů mořských ryb, z nichž mnoho jíme i my, prokazatelně žere kousky plastů, ke kterým se dostávají ve formě odpadu. Proč to ale vlastně ryby dělají?
Vědci testovali hejno ančoviček v laboratoři, aby zjistili, jestli plasty pojídají omylem či naschvál. Vypustili do vody roztok z plastového odpadu, druhý pak z čistého plastu. A čekali, co si ančovičky vyberou. Ančovičky přitom patří mezi ryby, které lidé jedí často.
Podle chování ančoviček si pak vědci odvodili, že ryby plasty vnímají jako jídlo a tím pádem věří, že to jídlem je. Čistý plast u ančoviček žádnou výraznou odpověď nevyvolal, tvrdí server Science Alert.
Vědci se domnívají, že rozkládající se plasty jsou cítit podobně jako kořist, kterou se ančovičky běžně živí. Díky tomu nyní víme, že ančovičky jsou tímto pachem zmateny a místo drobných živočichů raději žerou plasty.
Související
10. října 2024 13:38
8. října 2024 17:11
29. dubna 2024 13:32
23. dubna 2023 14:49
17. prosince 2022 11:34
9. října 2022 19:06