Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hitlerovy nejděsivější bestie: jednotka zločinců se neštítila ničeho!

Vojáci 2. SS-Panzer Division „Das Reich“ a tank Tiger postupují na jih voroněžského frontu
Vojáci 2. SS-Panzer Division „Das Reich“ a tank Tiger postupují na jih voroněžského frontu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Nacisté dali šanci mnoha šílencům a perverzním vrahům. Jedním z nejhorších byl Oscar Dirlewanger. Toho Heinrich Himmler pověřil vytvořením jednotky, která neměla obdoby. Jméno jejího velitele se stalo synonymem pro bestiálního, ničeho se neštítícího vraha.

Reichsführer-SS Heinrich Himmler měl utkvělou touhu vytvořit jednotku z pytláků. Takový jednotka měla podle jeho představ být ideální v protipartyzánském boji, kdy místo zvěře, měli pytláci lovit lidi. V Německu bylo pytláctví zločinem a většina pytláku byla v roce 1940, kdy byla jednotka založena již dávno v koncentračních táborech nebo ve vězení. Bylo tedy od začátku jasné, že nový vojenský svazek Waffen-SS bude trestanecká jednotka.

Himmlerův šéf personálního oddělení Gottlob Berger měl jako velitele nové jednotky připravenou skutečně výjimečnou osobnost. Oskar Dirlewanger se narodil 26. září 1895 ve Würzburgu. V mládí byl vynikajícím studentem. Už v roce 1913 vstoupil do německé armády. Za války získal několik vyznamenání včetně Železného kříže a v divokých letech po válce se připojil k ultrapravicovým bojůvkám Freikorps. Stačil i studovat a v roce 1921 získal doktorát z ekonomie. Díky své vyzáblé postavě měl přezdívku Ghándí.

V roce 1923 vstoupil do NSDAP a do SA. Po převzetí moci se kariéra SA-Sturmführera Dirlewangera mohla raketově pohnout vzhůru. Projevila se však jeho zvrhlost. V roce 1934 byl odsouzen na dva roky do koncentračního tábora za znásilnění dvou nezletilých dívek. Ze strany i SA byl vyloučen. Po propuštění pracoval v textilní továrně. Opět měl ovšem opletačky s mladými děvčaty a hrozil mu soud. Jeho starý kamarád Berger ho však uklidil. Dirlewanger odjel do Španělska, kde bojoval jako dobrovolník v Legii Condor po boku Francových nacionalistů.

Po návratu do Německa mu v roce 1939 opět kamarád Berger zajistil přijetí do SS s hodností SS-Manna. Se vznikem jednotky pytláků dostal příležitost. Z 2000 vězněných pytláků bylo nakonec vybráno jen 80. Ti byli odeslání do koncentračního tábora Oranienburg, kde v červnu 1940 vzniklo Wilddiebkommando Oranienburg. Po výcviku byla jednotka odeslaná do Generální gouvernement, tedy do okupovaného Polska, kde se jednotka pustila nejen do pacifikace zárodků odboje, ale i místního židovského obyvatelstva. Jednotka vraždila, rabovala a plenila. Sám Dirlewanger, povýšeny na SS-Obersturmführer, byl obviněn ze znásilnění několika židovských a polských holčiček, které poté zastřelil. Nacistům nevadila smrt nebohých žen, ale to, že se šílený esesák mísil s nečistou krví.

To už ovšem byla jednotka a její velitel pod ochranou samotného Himmlera. Dirlewanger byl sice perverzní psychopatický vrah a pedofil, ale výsledky měl. Jednotka byla doplněna na 300 mužů, přejmenovaná na Sonderkommando Dirlewanger a její velitel opět povýšen na SS-Hauptsturmführer. Podmínky v jednotce byly tvrdé a Dirlewanger požadoval úplnou poslušnost. Neváhal vlastní vojáky často za sebemenší neposlušnost popravovat. To, co jeho muži umí, ukázali po začátku operace Barbarossa, kdy byla jednotka nasazena v dnešním Bělorusku. Jednotka povraždila během války na 60 000 „partyzánů a jejich podporovatelů“. V drtivé většině naprosto nevinné civilisty.

Dirlewanger se na masakrech osobně podílel, a zvláště si oblíbil metodu, kdy jeho muži nahnali obyvatele do jednoho stavení, které pak podpálili. Kdo se pokusil uprchnout byl zastřelen. Symbolem takových masakrů se stala běloruská vesnice Chatyň vypálená v roce 1943. Ze 157 obyvatel přežilo řádění pouhých 8 lidí. I na tomto masakru se podílelo   Sonderkommando Dirlewanger. Jednotka byla záhy po masakru rozšířena na pluk s 2000 muži a její velitel oceněn Německým křížem ve zlatě. Tehdy již v řadách jednotky sloužili především zločinci, vojáci SS, Wehrmachtu a Luftwaffe, kteří se provinili proti vojenské cti a sovětští přeběhlíci, především z řad německé menšiny žijící v na území SSSR.

Skutečnou hvězdnou hodinou těchto vrahů se pak stalo nasazení SS-Sonderregimentu Dirlewanger při potlačení Varšavského povstání v srpnu 1944. To, co Dirlewangerovi vojáci předváděli, znechucovalo i otrlé esesáky. Vrcholem bylo, když během masakru ve varšavské čtvrti Wola narazili vojáci na sirotčinec s asi 500 dětmi. Dirlewanger poručil esesmanům šetřit municí a nebohé bezbranné děti tak jeho vojáci ubili pažbami nebo ubodali bajonety. Na druhou stranu měla jednotka neuvěřitelné ztráty. Vojáci pluku bojovali bez pudu sebezáchovy a fanaticky. Po převelení do Varšavy v srpnu měl pluk 882 mužů. Zásoba vězňů byla v nacistickém Německu nekonečná. Během dvouměsíčních bojů tak jednotka přišla o 2750 mužů!

Po potlačení povstání přišel opět čas ocenění. Dirlewanger byl již v srpnu povýšen na SS-Oberführera a v říjnu získal Rytířský kříž železného kříže. Navíc jeho jednotka byla znovu rozšířena. Z pluku se v prosinci stala brigáda.  Dirlewangera „ocenili“ i Sověti a maršál Žukov vypsal odměnu na jeho hlavu. Po Varšavě se pluk přesunul na Slovensko, kde se zapojil do posledních bojů Slovenského národního povstání. A v prosinci se již jako brigáda přesunul k Budapešti. Všude po jednotce vrahů zůstávali jen mrtví a vypálené vesnice.

Brigáda utrpěla u Budapešti těžké ztráty, byla stažena z fronty a na začátku února 1945 transformována v 36. Waffen Grenadier Division der SS. Dirlewanger si její velení moc neužil, protože byl 15. února 1945 v boji zraněn a do konce války už se nestačil uzdravit. Na jeho místo nastoupil SS-Brigadeführer Fritz Schmedes. Německá situace byla již zoufalá, takže do jednotky byli masově nabíráni političtí vězni z koncentračních táborů. Ti okamžitě při první příležitosti dezertovali. Divize byla nasazena při obraně Berlína, kde ji v dubnu 1945 Sověti rozdrtili.

Po samotném Dirlewangerovi jako by se slehla zem. Po válce se o jeho osudu vedlo mnoho spekulací. Podle jedné verze se stal čelenem francouzské legie a bojoval v Indočíně. Jindy se zase objevil v Egyptě, kde pomáhal s výcvikem armády. Pravda byla však prostší. Dirlewanger padl v květnu do francouzského zajetí a byl přemístěn do zajateckého tábora Altshausen. K jeho smůle, stráže tábora byly složeny z polských vojáků. Ti jej každý den mučili a bili do bezvědomí. Naposledy vydechnout měl až v noci na 5. červnu 1945. Jeho totožnost a skon potvrdila exhumace provedená v roce 1960. Tak skončil jeden z nejodpornějších a nekrutějších nacistických zločinců   

Témata:  II. světová válka Německo Německá armáda Berlín válečné zločiny

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy