Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři bijí na poplach. Pandemie ještě víc zhoršila nešvar, který je rizikem pro zdraví

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Toshiba

V době, kdy stále více lidí začíná pracovat z domova, se doporučuje pravidelně se při tom zvednout ze židle a hýbat se. Sedavý životní styl totiž i bez toho stále více proniká do našeho každodenního života. Téměř polovina Francouzů zůstává sedět více než sedm hodin denně, zejména proto, že tráví více času před obrazovkou. Napsal to francouzský deník Le Monde.

Dalo se čekat, že karanténa nařízená kvůli epidemii nemoci covid-19 situaci nezmění. Miliony zaměstnanců budou pokračovat v práci z domova, která má sice své výhody, ale zároveň omezuje fyzickou aktivitu a vede k tomu, že lidé ještě více sedí. Experti už několik let radí omezit sezení a praktikovat fyzickou aktivitu, hýbat se alespoň 30 minut denně.

"Je potřeba dostatečně rozlišovat mezi fyzickou aktivitou a časem stráveným v sedě," zdůrazňuje Julie Boichéová z univerzity v Montpellier. Čas strávený vsedě nebo vleže v době bdělosti je pro zdraví rizikovým faktorem. A to nezávisle na úrovni fyzické aktivity. Jak uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO), sedavý životní styl má v Evropě na svědomí deset procent úmrtí.

A také čím méně se hýbeme, tím více jíme. "Když nejsme aktivní, máme sklony jíst více, než je třeba, navíc potraviny bohaté na tuky a cukry," uvádí profesor François Carré, kardiolog a sportovní lékař z Rennes. Je tedy potřeba ve dne méně sedět a dělat si mezi prací přestávky.

Někteří experti doporučují, abychom se zvedli ze židle každou půlhodinu, jiní radí každé dvě hodiny. Francouzský úřad pro veřejné zdraví (SPF) v anketě týkající se karantény doporučoval zvednout se ze židle několikrát za hodinu, v době karantény nejméně každou půlhodinu.

Studie Lyonské univerzity zahrnovala 39 lidí ve věku od 29 do 59 let (z 80 procent šlo o ženy), kteří pracují v terciárním sektoru. Když všichni absolvovali seminář o riziku spojeném se sedavým životním stylem, byli vyzváni, aby si na telefonu či na počítači instalovali aplikaci, která je vyzve, aby se zvedli od práce. Čas, který tito lidé strávili vsedě, se po měsíci snížil o 33 minut denně, zejména u lidí ve věku do 43 let.

Další možností je při pracovní komunikaci vstát, případně telefonovat vestoje, anebo nejlépe za chůze, pokud je to možné. To doporučuje i François Carré: "Při takové komunikaci pečujeme o své zdraví a neztrácíme pracovní čas," říká.

Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně přerušují sezení, mají menší objem pasu, nižší index tělesné hmotnosti (BMI) nebo nižší glykemii. Paddy Dempsey z Institutu kardiologie a diabetu při Monashské univerzitě v australském Melbourne srovnával dvě skupiny lidí pracujících osm hodin. Každou půlhodinku se jedna skupina zvedla a několik minut chodila nebo cvičila. Tato skupina měla následně nižší glykemii.

"Je ale obtížné zvyky měnit, takový styl se ještě nestal součástí pracovních návyků," připouští Boichéová.

Témata:  zdraví práce obezita počítače

Aktuálně se děje

20. května 2024 18:44

19. května 2024 19:03

Pellegrini připustil, že na kulatý stůl politických stran nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.