reklama

Zemědělci totiž tvrdí, že pokud se velmi rychle něco nezmění, káva prostě nebude. Kávovníky jsou totiž v ohrožení v důsledku odlesňování, abnormálně vysokých teplot, nedostatku srážek a nemocí. Globální trh je už čtvrtý rok v deficitu, odhadují experti ze skupiny Rabobank International.

Přitom se ale očekává, že celosvětová poptávka po milovaném nápoji poroste. Podporuje ji totiž poptávka ze strany mladších amerických spotřebitelů a produkce tak bude muset být zvýšena minimálně o 50 procent do poloviny tohoto století, aby bylo možné udržet krok s poptávkou, uvádí organizace Conservation International.

I kdyby ale poptávka po kávě nestoupala, už ta současná by za pár let mohla způsobit, že se tento nápoj stane nedostatkovým zbožím. Australský klimatický ústav předpovídá, že by se plocha půdy, která se považuje za vhodnou pro pěstování kávy, mohla do roku 2050 zmenšit o polovinu, a do roku 2080 by mohly kávovníky vyhynout úplně. 

Podle studie Královských botanických zahrad v anglickém Kew by mohlo být v Etiopii, která je pátým největším producentem kávy na světě a rodištěm slavné arabiky, do konce století téměř 60 procent nynějších kávovníkových oblastí nekultivovatelných. 

Celý problém spočívá v tom, že kávovník je neuvěřitelně citlivá rostlina. Stačí trocha nerovnováhy a jak kvalita, tak kvantita sklizně může být značně postižena. Káva arabika, která pochází z etiopské vrchoviny, roste v nadmořské výšce od 800 do 2100 metrů, při teplotě od 18 do 22 stupňů Celsia. Klimatické změny ji doslova zabíjí.

Problémy hlásí ale i jiné země. V brazilském státě Espirito Santo, kde se dříve hodně pěstovaly kávovníky robusta, spadlo za poslední roky jen 50 procent průměrných srážek a teplota naopak vzrostla o 3 stupně. „Jednalo se o nejhorší sucho za 80 let,“ uvádí výzkumný pracovník Romario Gava Ferrao pro server Bloomberg. Někteří farmáři se už proto přestěhovali do jiných regionů nebo začali pěstovat jiné plodiny, jako je pepř.

Na vině přitom není jen globální oteplování, ale i úbytek včel. To potvrzuje i studie Proceedings of the National Academy of Science, vytvořená mezinárodním týmem odborníků. Podle modelů studie se celková současná plocha vhodná pro výrobu kávy v Latinské Americe sníží o 73 až 88 procent. Z velké části proto, že množství včel na kontinentu se sníží asi o polovinu.

Kávové společnosti berou tuto hrozbu vážně a investují do vzniku nových odrůd arabiky, které budou odolnější vůči klimatickým změnám a chorobám. V současnosti se ve výzkumných střediscích organizace World Coffee Research (WCR) testuje okolo pěti desítek nových kávových hybridů.

Budoucí plochy produkce kávy by však měly pokrývat oblasti s značným množstvím včel. Zvýšené množství včel by mohlo kompenzovat ztráty vzniklé snížením ploch vhodných k produkci kávy a zase případné zvýšení oblastí vhodných k pěstování kávy by mohlo vynahradit ztráty vzniklé redukcí počtu včel.

Úkolem kávového managmentu by také mělo být zajištění úpravy odstínu listů pro snížení teplotního stresu, zvýšit efektivitu zavlažování, využit různých způsobů přizpůsobování rostlin suchu a tepelnému stresu a ochránit půdu pro zlepšení obsahu vlhkosti.