reklama

U lidí s artritidou, fibromyalgií, migrénou a neuropatickou bolestí je o 20% vyšší pravděpodobnost, že v takovém počasí budou pociťovat bolest.

Podle údajů získaných od více než 13 000 lidí po celé Velké Británii, je vysoká vlhkost nejdůležitějším faktorem úrovně bolesti. Nízký tlak a vyšší rychlost větru jsou také spojeny se zvýšenou bolestí, ale v menší míře.

Účastníci výzkumu zaznamenávali své příznaky v aplikaci pro chytré telefony a vědci použili GPS data k zaznamenání povětrnostních podmínek v konkrétních dnech. Podle prohlášení lidé pociťovali nejméně bolesti během suchých dní. Vědci také zvažovali možnost, že počasí ovlivňuje náladu a nálada může ovlivnit bolest, ale zjistili, že souvislost mezi počasím a bolestí zůstala i při zohlednění nálady, napsal server CNN.

„Soubor dat poskytne informace vědcům, kteří mají zájem pochopit mechanismy bolesti, které by nakonec mohly otevřít dveře novým léčbám,“ vysvětluje autor studie Will Dixon, profesor digitální epidemiologie.

Účastnice Carolyn Gamble, která má formu artritidy zvaná ankylozující spondylitida, uvedla, že každodenní bolest přetrvává u mnoha lidí, i když využívají lékařskou pomoc. "Vědět, jak nám počasí ovlivňuje naši bolest, nám umožňuje přijmout, že bolest je mimo naši kontrolu. Není to něco, co jsme udělali, nebo bychom mohli udělat jinak," řekla pro server CNN.

Podle Dixona výsledky studie znamenají, že by bylo možné vyvinout předpověď bolesti. „To by umožnilo lidem, kteří trpí chronickou bolestí, naplánovat si své aktivity a plnit těžší úkoly ve dnech, u nichž se předpokládá, že budou mít nižší stupeň bolesti.“