Vědci našli souvislost mezi kouřením tabáku a duševními chorobami. Podle nové studie mohou mít lidé, kteří kouří tabák, vyšší riziko vzniku deprese a schizofrenie. Tým vědců z University of Bristol ve Velké Británii uveřejnil na základě důkazů, že kouření může mít negativní vliv na duševní zdraví.
Vědci nezkoumali, zda kuřáci měli genetickou predispozici k depresi nebo schizofrenii. Genetická data použili ke zkoumání příčin a následků ve vztahu s kouřením, napsal server CNN.
„Naše práce ukazuje, že bychom měli vyvinout veškeré úsilí, abychom zabránili kouření. Důležité je podpořit lidi, aby přestali kouřit, protože to má důsledky na jejich duševní i fyzické zdraví,“ uvedl hlavní autor studie Robyn Wootton.
Vědci studovali údaje od 462 690 jedinců evropského původu. Dospěli k závěru, že zatímco kouření zvyšuje riziko deprese a schizofrenie, lidé s depresí a schizofrenií také častěji kouří. Dále se zjistilo, že kouření zvyšuje riziko bipolární poruchy.
Vědci doporučili, aby se v psychiatrických léčebnách nekouřilo. Má se tak zabránit škodlivým účinkům na duševní zdraví.
David Curtis, bývalý psychiatr a profesor v Londýně, který se studie nezúčastnil, interpretuje výsledky odlišně. Nemyslí si, že kouření působí přímo na mozek a zvyšuje tak riziko schizofrenie. Výsledky pravděpodobně ukazují účinek kouření matek, když jsou těhotné, což je rizikový faktor pro schizofrenii. „Pravděpodobně vidíme, že matky lidí se schizofrenií kouřily během těhotenství, a tím zvýšily riziko rozvoje schizofrenie u svých dětí," vysvětlil.
Podle zprávy Lancetovy psychiatrické komise zemřou lidé s duševním onemocněním až o 20 let dříve než běžná populace.
V lednu 2018 další studie dospěla k závěru, že užívání marihuany nebo cigaret je spojeno s vyšším rizikem psychotických zážitků u dospívajících.
Témata: kouření, cigarety, schizofrenie
Související
23. června 2022 10:24
30. května 2022 12:47
30. května 2022 9:57
11. března 2022 15:05
28. prosince 2021 11:18
9. prosince 2021 13:15