Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V hlubinách Pacifiku byl objeven nový tvor, dostal název "plasticus"

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Vědci, kteří v těle doposud neznámého druhu různonožce objevili mikroplasty, pojmenovali tohoto korýše žijícího 6500 metrů pod hladinou Tichého oceánu Eurythenes plasticus. Chtějí tím upozornit na znečištění světových moří částečkami umělých hmot, napsala agentura DPA.

"Tímto pojmenováním jsme chtěli vyslat jasný signál proti znečišťování moří a dát najevo, že proti obrovské záplavě plastů musíme něco udělat," řekl vedoucí výzkumného týmu Alan Jamieson z univerzity v britském Newcastelu.

We describe a new species of deep-sea amphipod and already we are finding plastic in their stomach. We welcome Eurythenes plasticus to the world. #plasticpollution https://t.co/I6BIokjqR4 @ecology_ncl @newcastlemarine @UniofNewcastle @WWF @AllLittleFishes pic.twitter.com/xn0Ni5H1eZ

— William Reid (@dr_will_reid) March 5, 2020

Vědci dosud neznámého živočicha objevili v Mariánském příkopu a o svém nálezu informovali v odborném časopisu Zootaxa. Různonožec Eurythenes plasticus měří do pěti centimetrů.

V těle jednoho ze čtyř nalezených korýšů se vyskytoval plast polyethylentereftalát známý hlavně pod zkratkou PET, ze kterého se vyrábějí třeba jednorázové láhve na nápoje, fólie nebo textilní vlákna.

Organizace Světový fond na ochranu přírody (WWF) v souvislosti s objevem žádá dohodu proti zanášení plastového odpadu do moří a oceánů. "Nově objevený druh ukazuje, jak dalekosáhlé jsou následky našeho nedbalého zacházení s plasty," upozornila Heike Vesperová, vedoucí centra pro ochranu moří WWF. "Existují živočišné druhy, které žijí na nejodlehlejších a nejhlubších místech naší planety, a přesto jsou kontaminovány mikroplasty," dodala.

Nejvíce plastového odpadu se podle WWF vyváží ze Spojených států, Japonska a Německa. Končí často v zemích jihovýchodní Asie. "Tam ho nezřídka nelze recyklovat, a tak se pálí nebo sváží na skládky, odkud se dostane do moří," uvedla WWF. V moři se rozpadne na mikroplasty a dostane se do těl živočichů.

Témata:  plasty zvířata vědci moře

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy