Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři. Jde o unikátní nález, neboť neporušenou kostru se zatím najít nepodařilo. Předběžný průzkum ukázal, že jde pravděpodobně o jednoroční mládě medvěda hnědého, které nemá ještě úplně prořezané špičáky a není zcela vyvinuté.
Stáří kostry experti odhadují na středověk nebo období stěhování národů. Poslední medvědi v Javoříčském krasu žili v 17. až 18. století, informuje dnešní středomoravské vydání Mladé fronty Dnes.
Kompletní, zcela zachovalou kostru zvířete, která pravděpodobně zůstala v původní nepoškozené posmrtné poloze, našli jeskyňáři před několika týdny.
Deník uvádí, že v České republice jde o unikát, protože většinou jsou kostry po jeskyních různě roztahané, porušené a hlavně nekompletní. Přesné stáří nalezené kostry určí analýza vzorku žebra radiouhlíkovou metodou.
V Javoříčském krasu nejsou nálezy kostí zvířat výjimečné. Například jeskyně Za hájovnou přímo v Javoříčku se díky amatérským jeskyňářům a výzkumům předního českého paleontologa, profesora Rudolfa Musila, stala známou po celém světě. Podzemí vydalo fosilie medvědů jeskynního a Deningerova, lva jeskynního, vlka, koně, prasete, ale také plazů a obojživelníků, uvádí MfD.
Témata: Jeskyně, Olomoucký kraj, medvědi
Související
16. května 2020 12:14
25. srpna 2019 17:16
23. srpna 2019 12:04
23. února 2019 22:18
10. července 2018 15:27