Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecké popřevratové dekrety skončí u ústavního soudu, opozice si na ně stěžuje

Soudy
Soudy
Foto: Pixmac

Ankara – Turecká opozice se bouří proti dekretům, které byly v zemi vydány po červencovém pokusu o puč. Šéf největší opoziční strany se kvůli nim chce obrátit na ústavní soud.

O práci na základě těchto dekretů přišlo o několik desítek tisíc lidí, mezi nimi i tisíce učitelů. Podle předsedy Lidové republikánské strany (CHP) Kemala Kiliçdaroglua se vláda dopustila řady nespravedlností, napsal dnes turecký deník Hürriyet.

Jedním z dekretů bylo minulý týden propuštěno na 12.000 učitelů, kteří údajně měli vazby na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). „Pokud jsou někteří z učitelů přímo napojeni na PKK, pak je postavte před soud a vyhoďte z práce až tehdy, budou-li uznáni vinnými," vzkázal Kiliçdaroglu vládě.

Turecko vydává dekrety již několik týdnů na základě toho, že v zemi platí od července výjimečný stav. Ten byl vyhlášen na tři měsíce v reakci na pokus o státní převrat z 15. července.

Prvním dekretem bylo nařízeno uzavřít více než 1000 soukromých škol a byla prodloužena na 30 dnů doba, po kterou může být osoba zadržována ve vazbě bez vznesení obvinění. Tento jediný dekret se CHP u ústavního soudu napadnout nechystá.

Témata:  Turecko soudy

Aktuálně se děje

1. května 2024 9:25

Polsko odmítlo chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do armády

Polsko nebude chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do ozbrojených sil, uvedl v úterý náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy