Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senátoři Obamu nepodpořili, jeho veto zákona o Saudské Arábii přehlasovali

Barack Obama mluví v OSN
Barack Obama mluví v OSN
Foto: unmultimedia.org

Washington - Drtivou většinou hlasů dnes americký Senát zamítl rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy. Ten vetoval zákon, který umožňuje pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat vládu Saúdské Arábie, jejíž občané se na atentátech podíleli. 

Senátoři Obamovo veto odmítli poměrem hlasů 97 ku jedné, pro přehlasování veta byla potřeba dvoutřetinová většina. Sněmovna reprezentantů bude hlasovat v příštích hodinách. A pokud poslanci rozhodnou jako senátoři, bude to poprvé od Obamova nástupu do nejvyššího úřadu v roce 2009, co Kongres zvrátí veto hlavy státu. V hlasování před vetem přitom zákon podpořily obě komory Kongresu. Tehdy jim ale stačila prostá většina.

Zákon o uplatnění spravedlnosti vůči sponzorům terorismu (Justice Against Sponsors of Terrorism Act, JASTA) by se podle Obamy mohl obrátit proti USA. Pokud budou moci Američané žalovat Saúdskou Arábii, pak by mohli občané jiných zemí udělat to samé Spojeným státům, domnívá se Bílý dům.

Sebevražedné atentáty na Spojené státy z 11. září 2001, při kterých zemřelo téměř 3000 lidí, provedlo 19 islámských teroristů arabského původu. Z nich 15 bylo občany Saúdské Arábie.

Své rozhodnutí prezident zdůvodnil také obavami o národní bezpečnost, zákon by prý mohl poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách. Navíc by také došlo k ochlazení vztahů mezi USA a Saúdskou Arábií, která je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě.

Sporný zákon, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a již v květnu Senát, má umožnit žalovat saúdskou vládu u amerického federálního soudu. Rijád jakýkoli podíl na útocích či financování teroristů odmítá a proti zákonu se v minulosti několikrát důrazně ohradil.

Témata:  Barack Obama USA 37145

Související

Aktuálně se děje

18. října 2025 21:01

18. října 2025 10:08

17. října 2025 17:43

Česko může přijít o desítky miliard korun. Očkování proti chřipce přitom stojí jen stovky

Každý podzim se v Česku zvyšuje počet lidí s respiračními onemocněními. Chřipka přitom každoročně vyřadí z práce více než sto tisíc lidí. Jen v roce 2024 bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení vystaveno přes 105 tisíc pracovních neschopenek kvůli chřipce, v průměru na téměř čtrnáct dní.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy