Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syrské krveprolití bez zásahu EU neskončí. Aktivisté volají po akci

Ruské bombardování pozic ISIS a rebelů v Sýrii
Ruské bombardování pozic ISIS a rebelů v Sýrii
Foto: Reprofoto YouTube

Široké spektrum názorů provází syrskou krizi. Občanské svazky, aktivisté, zástupci humanitárních společností, filantropové a ochránci lidských práv jsou přesvědčeni, že syrskou otázku je nutno řešit politicky.

Vize budoucího syrského státu by měla ctít principy povstání z března 2011 a respektovat jej jako svrchovaný, demokratický a pluralitní národ. Syřané o tento cíl usilují šest let a nehodlají se vzdát svého cíle. Ovšem jak mnozí přiznávají, dosáhnout jej vlastními silami je prakticky nemožné - zvláště pokud čelí neustálému bombardování, hladovění a mučení. Ve svých projevech se obracejí na Evropskou unii, aby splnila svou povinnost a připravila cestu směřující k ukončení konfliktu a ochraně civilního obyvatelstva, píše server Politico.

Civilisté označují situaci v Sýrii za peklo, ze kterého viní útoky organizované prezidentem Bášárem Asadem za pomoci Ruska, ty jsou příčinou největšího počtu úmrtí. Civilní infrasturktura - od zdravotnických zařízení až po místní zastupitelstva - je terčem režimních náletů, které mají rozvrátit život v opozičních oblastech. Léta jsou Syřané vyzýváni k ochraně těchto oblastí a vytvoření bezletových pásem - ale bezvýsledně.

Americký ministr zahraničí John Kerry koncem září v Radě bezpečnosti OSN jasně uvedl, že pokud má existovat nějaká naděje na příměří v Sýrii, je jako první krok nutné ochránit civilní obyvatelstvo před syrskou vládou a Ruskem. OSN musí urychleně napravit předchozí chybu, která zhatila dvě předchozí příměří: jeho nedostatečné prosazování. Selháním v obou případech bylo následné masivní bobmardování, což nelze jen tak smést se stolu. Těmi, kdo na to doplatili nejvíc, byli syrští civilisté.

Evropská unie vyjádřila ohledně útoků pobouření a odsouzení, ale neudělala nic proti tomu, aby nějakým způsobem zamezila jejich dalšímu pokračování. Spokojila se pouze s odsouzením a přesunem odpovědnosti výhradně na Asadovu vládu a Rusko, ale konkrétní opatření na ochranu syrského obyvatelstva žádná nepodnikla. Podle USA je zřejmé, že pokud chtějí evropští lídři usilovat o příměří a ukončení konfliktu s výhledem na společnou vizi v Sýrii, je třeba se zasadit o konkrétní opatření. Jako jeden z prvních tak učinil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier veřejnou podporou Johna Kerryho a požadavkem na bezletové zóny. Nyní se čeká, zda i ostatní představitelé vlád budou následovat jeho příkladu a prokáží jednotnost evropského postoje k ochraně syrského civilního obyvatelstva.

Američané nadále obviňují Asada a Rusko z blokování mírových snah, konkrétně z nedodržování termínů, rovněž se domnívají, že Rusko je odpovědné za nedávný útok na humanitární konvoj. To se zatím nepotvrdilo, ale podle dobře informovaných míst už jsou připravena příslušná ultimata. Mezi ně patří i umožnění přístupu humanitárních konvojů do oblastí ovládaných režimem prezidenta Asada. 

Evropská unie by se ale neměla soustředit pouze na vnější vliv, je třeba, aby intenzivně a efektivně čelila globální teroristické hrozbě i na vlastním území. Je třeba, aby se zabývala případy válečných zločinů a jejich stíhání v rámci vnitrostátní i mezinárodní jurisdikce. Existuje značné množství důkazního materiálu v případech zaměřených proti konkrétním jednotlivcům - včetně příslušníků syrského režimu, kteří hledali útočiště v Evropě. Jejich odhalení a potrestání by mělo být naději pro syrský lid a důležitým znamením, že se v jejich záležitosti něco děje. 

Témata:  Sýrie EU USA

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.