Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ze Slovenska přišla přelomová informace. Proč země nechce přijímat uprchlíky?

Bratislava
Bratislava
Foto: Pixabay

Bratislava - Slovensko je známo svým odmítavým postojem k migrantům, se kterým není v rámci zemí visegradské čtyřky výjimkou. Schytalo za to tvrdou kritiku ze zahraničí a "smlsla" si na něm zejména světová média. Nyní však vysvětlilo, proč tento postoj zaujalo.

Předseda Národní rady SR Andrej Danko tvrdí, že se země snaží svými postoji a představením historie a tradic národa přiblížit kolegům z jiných států, proč Slovensko zaujalo k uprchlíkům negativní postoj. 

Slovensko odmítá povinné přerozdělování migrantů na základě kvót, v souvislosti s kterými podalo žalobu. Premiér Robert Fico (Směr-SD) dokonce hovořil o sledování muslimů na Slovensku i o tom, že nedovolí vznik ucelených enkláv migrantů. 

Fico vidí řešení uprchlické krize v důsledné ochraně vnějších hranic, snížení přílivu migrantů a pružné solidaritě. Nevysvětlil ale, proč jeho země tak zatvrzele odmítá uprchlíky z jiných zemí. Nyní se ukázalo, že za tím stojí ochrana tradičních slovenských hodnot.

Danko nyní prozradil, že Slovensko stojí na hodnotách a tradicích, které si nechce nechat vzít. "Stojíme na jiných hodnotách a tradicích než velké státy, které kolonizovaly, které mají zcela jinou historii, které přirozeně dokázaly žít s jinými menšinami," uvedl Danko.

Dodal, že Slovensko je stát, ve kterém se těžko rodila demokracie a musel překonat "určité obtíže". "Chtěli bychom, aby právě z naší historie byla pochopena naše reakce v uprchlické otázce. Chtěl bych, aby (zahraniční partneři) pochopili, že všechno má svůj čas. Že jsme jinde mentálně, že jsme jinde ve vývoji, než některé státy, které procházely jiným vývojem," vysvětlil podle slovenských médií Danko.

Upozornil ale, že Slovensko nemá problém pomoci v otázce migrační krize. "Těžko lidem vysvětlujeme, jak je možné, že selhal Schengen. Jak vysvětlíme, že nedokážeme zajistit ochranu obyvatelstva? To jsou relevantní otázky. Ale to neznamená, že někdo chce odsuzovat lidi podle barvy pleti či národnostní příslušnosti. To vůbec," dodal.

"Pokud se nezačnou jednotliví lídři evropských států lépe poznávat a více komunikovat, vytvářet mechanismy, tak bude EU dále těžkopádným mechanismem, a pak to bude o větších brexitech, než jsme zažili nyní," uzavřel předseda Národní rady SR.

Témata:  Slovensko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.