Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsou nálety na IS účinné? Pohled na produkci ropy dává jasnou odpověď

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Bagdád - Podle francouzských expertů nyní činí denní produkce Islámského státu 10.000 až 30.000 barelů ropy, zatímco v létě 2014 to byl dvojnásobek. Je to prý důkaz, že jsou nálety proti radikálům účinné.

IS začal obsazovat sever Iráku v létě 2014 a později vyhlásil na severu Iráku i Sýrie chalífát. Hlavním zdrojem jeho příjmů je ropa, ale také výběr daní, vydírání, inkasování výkupného. V Iráku i v Sýrii se nyní IS dostal pod tlak tamních armád a jejich spojenců.

"Nálety koalice vedené Spojenými státy mají zásadní důsledky, a to zejména od zahájení operace Tidal Wave II na podzim roku 2015. Je zaměřená na ropné vrty, těžební věže, na rafinérie i malé rafinerie, na ropovody a cisterny, na úložiště a sklady," řekl dnes ve francouzském parlamentu předseda společnosti pro energetickou strategii a politiku Francis Perrin.

"Jejich příjmy z ropy se od léta 2014 snižují kvůli poklesu cen na světových trzích, kvůli účinnosti náletů a kvůli zhoršujícím se podmínkám těžby. S obtížemi zajišťují údržbu a chod těžby, musejí používat jenom vlastní prostředky. Jejich příjmy jsou mnohem nižší než sumy, jež se často uvádějí, nečinní ročně více než 400 milionů dolarů, možná míň," sdělil Perrin.

Duseux se domnívá, že ze Sýrie už IS nedokáže ropu vyvážet. "Dělá to dojem, že mají problémy i se zajištěním vojenských potřeb a potřeb pro obyvatele žijící pod jejich kontrolou. Jsou v kritické situaci," dodal šéf francouzského svazu ropného průmyslu Francis Duseux.

Syrská armáda v noci na dnešek zahájila protiofenzivu k dobytí vesnice Talát al-Ís ležící jižně od severosyrského Halabu. Fronta An-Nusra toto místo na strategickém místě nad dálnicí mezi Halabem a Damaškem dobyla v pondělí.

Témata:  Islámský stát ropa Francie

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.