Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Berlíně se sešla normandská čtyřka. Kromě Ukrajiny jedná i o Sýrii

Jednání o Ukrajině v Minsku
Jednání o Ukrajině v Minsku
Foto: RIA Novosti

Berlín – V německé metropoli se dnes kvůli situaci na východní Ukrajině sešli nejvyšší představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Řeč byla mimo jiné o naplňování minských dohod.

Od schůzky se nečeká žádný dramatický průlom, jde o první setkání v tomto formátu po více než roce. Německá kancléřka Angela Merkelová bude dnes spolu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem diskutovat také o situaci v Sýrii.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert na dnešní tiskové konferenci poznamenal, že naplňování minských dohod není ani zdaleka takové, jaké by mělo být, přesto je podle něj Merkelová přesvědčena o tom, že stojí za to vyzkoušet každou možnost, která by mohla vést k pokroku.

Německá kancléřka prý od jednání příliš nečeká. „Od setkání není možné očekávat žádné zázraky," uvedla Merkelová, která by spolu s Hollandem ráda obě strany zapojené do konfliktu na východní Ukrajině přiměla k alespoň drobným ústupkům a kompromisům.

O nedostatečném pokroku v oblasti svědčí i naplňování dílčí zářijové dohody o oddělení bojujících stran na třech místech fronty. Přestože přesun znepřátelených jednotek měl být hotov do tří dnů, nárazníková zóna byla zatím vytvořena jen na dvou místech. Z Donbasu stále přicházejí zprávy o přestřelkách, z jejichž vyvolání se obviňují obě strany.

Večer se sejde i trojice vrcholných politiků kvůli Sýrii. Německá strana podle Seiberta chce jasně pojmenovat to, co se nyní v této blízkovýchodní zemi a především v Halabu děje. Merkelová se v úterý nechala slyšet, že situace v Sýrii je kvůli náletům ruských a syrských vládních sil i na bezmocné lidi, nemocnice a doktory ještě katastrofálnější.

Témata:  Německo Ukrajinská krize Syrská krize

Aktuálně se děje

1. května 2024 12:13

Češi v EU: Největší nespokojenost panovala v roce 2016

V dobách migrační krize v roce 2016 panovala největší míra nespokojenosti s členstvím Česka v Evropské unii, kdy nebylo spokojeno 65 procent Čechů. Naopak největší spokojenost byla zaznamenána kolem českého předsednictví v roce 2009, kdy bylo spokojených 69 procent obyvatel.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy