Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Mosulu prchají islamisté v ženských šatech a parukách

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Mosul - Z iráckého Mosulu neutíkají jen obyvatelé, kteří se bojí o život před nadcházející bitvou s Islámským státem, ale i sami radikálové. Propaganda sice hlásá statečnost džihádistů, někteří z nich se ale z města snaží utéct převlečeni za ženy.

K iráckému Mosulu postupují spojenecká vojska iráské armády a kurdských bojovníků. Chtějí město osvobodit od Islámského státu, který ho drží už dva roky.

Experti předpokládali, že se islamisté nevzdají a budou bojovat co to jen půjde, opak se ale zdá být pravdou. Radikálové se bojí a z města utíkají.

Vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí nařídil ženám a dětem, aby město opustily. Toho chtěli využít i džihádisté, v ženských šatech a parukách je ale zajaly kurdské milice.

"V posledních dvou dnech evakuoval Islámský stát "ženy chalífátu" z Mosulu do ovládaných syrských měst včetně Rakky. Jde o ženy velitelů, kteří nemohli dopustit, aby byly zadrženy," píše irácká agentura Al Sumaria.

Podobný případ se odehrával už dříve v minulosti. Džihádisté utíkali převlečení za ženy ze syrského města Manbij, Přesto padli do zajetí jednotek SDF.

Civilistům bylo vládou doporučeno, aby zůstali ve městech a pokud možno nevycházeli z domu. Mohou se totiž dostat do křížové palby mezi oběma stranami. Přesto se z bojem sužovaného Mosulu už řada lidí pokusila uprchnout.

Témata:  Islámský stát Irák

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 19:27

Havlíček naložil Fialovi: Jste megapopulista. Jde o "německé" platy

Mohou mít Češi výhledově německé mzdy? Slova premiéra Petra Fialy (ODS) se řeší i po týdnu. Podle místopředsedy dolní parlamentní komory Jana Skopečka (ODS) se rozdíl určitě nepodaří vyrovnat za čtyři roky. Fialu ostře zkritizoval exministr Karel Havlíček (ANO), podle kterého se předseda vlády mohl dopustit šíření poplašné zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Angela Merkelová

Merkelová se po dlouhé době ozvala. Řekla lídrům, co by měli dělat

Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu světa, poskytla rozhovor pro BBC, kde mluvila o Ukrajině, Vladimiru Putinovi, jaderné hrozbě a své interakci s Donaldem Trumpem. Merkelová vedla Německo po dobu 16 let a byla svědkem klíčových krizí, jako byla finanční krize, migrační krize v roce 2015 a invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014.