Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mladá dívka s rakovonou chtěla po smrti zmrazit, soud se jí zastal

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Londýn - 14letá dívka trpící rakovinou, která zemřela v říjnu, může být zmrazena pro možné budoucí vyléčení. Zatímco matka s přáním dcery od počátku souhlasila, otec byl zprvu proti. Svůj postoj nakonec u soudu změnil.

Rodiče dívky se rozvedli v roce 2008. Otec od té doby nebyl s dcerou v kontaktu, snažil se o něj až od loňského roku, kdy se o nemoci dítěte dozvěděl.

"Je mi jen 14 let a vím, že umírám. Kryoprezervace mi ale dává šanci, že budu vyléčena a probuzena, i když to může být za stovky let. Nechci být pohřbena do země. Chci žít déle," napsala dívka soudci. Ten ji před její smrtí v nemocnici navštívil, protože se kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemohla slyšení zúčastnit.

O verdiktu, jehož znění bylo zveřejněno až nyní kvůli citlivosti kauzy, řekl, že není posudkem správnosti či špatnosti kryoniky, nýbrž řeší spor mezi rodiči.

Otec posmrtné zmrazení dcery dlouho odmítal. Pochyboval o úspěšnosti takové procedury a tvrdil, že dívka po možném uzdravení třeba za 200 let již nebude mít na světě rodinu, což ji může dostat do zoufalé situace. Nakonec ale prohlásil, že přání dcery bude respektovat.

Dívčino tělo bylo převezeno do Spojených států, kde se o jeho uchování postarala soukromá společnost. The Guardian uvedl, že zmrazení stálo v přepočtu zhruba 1,2 milionu korun.

Některé země zmrazení považují za nelegální nakládání s lidskými pozůstatky, naopak v USA je takový postup možný. Uchovat je možné nejen celé tělo, ale i jen hlavu s mozkem.

Témata:  Velká Británie rakovina soudy

Aktuálně se děje

1. května 2024 9:25

Polsko odmítlo chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do armády

Polsko nebude chránit Ukrajince, kteří se vyhýbají odvodům do ozbrojených sil, uvedl v úterý náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy