Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cenzura ruských médií v Evropě? Unie se pustí do boje s propagandou

Zahraniční tisk
Zahraniční tisk
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Štrasburk - Během čtyřdenního plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku je na programu nejen debata o Sýrii a Turecku, ale také boji proti ruské propagandě. Výsledkem jednání by mohlo být usnesení o cenzuře, která zamezí provozu některých ruských webů v rámci Evropy.

Rezoluce nazvaná Strategická komunikace EU jako vzdorování propagandě třetích stran tvrdí, že Rusko vede vůči Evropské unii propagandu. O schválení rezoluce se má hlasovat ve středu 23. listopadu a v dokumentu se mimo jiné hovoří o tom, že ruská vláda uplatňuje široké spektrum prostředků a nástrojů pro oslabení členských zemí Unie.

Rusko podle rezoluce poskytuje finanční podporu opozičním politickým stranám a organizacím v členských zemích Evropské unie. Jako hlavní informační hrozba pro Evropskou unii a je v rezoluci uváděna agentura Sputnik, televizní stanice RT, fond Ruský svět a federální agentura Rossotrudničestvo, která spadá pod ruské ministerstvo zahraničních věcí.

Evropský parlament proto vyzval země EU, aby ve spolupráci s NATO rozvíjely mechanismy ke zlepšení koordinace strategických komunikací a mechanismy boje s hybridními hrozbami, mezi které řadí právě ruskou propagandu.

"Národní média v zemích, které jsou východními sousedy EU, jsou často slabá a nedokáží se vypořádat se silou a mohutností ruských sdělovacích prostředků," píše se v rezoluci. Dokument také nepřímo navrhuje zavést cenzuru proti ruským médiím a vyzval země EU, aby přednesly konkrétní právní iniciativy, které by zajistily větší efektivnost a odpovědnost při řešení problému dezinformace a propagandy.

Autorem rezoluce je poslankyně polská europoslankyně Anna Fotygová. Její návrh ale nemá podporu všech poslanců Evropského parlamentu.

Témata:  EU Rusko noviny a tisk

Související

Aktuálně se děje

10:16

Kyjev povolal proti Rusku mocnou zbraň. Donalda Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy