Štrasburk - Během čtyřdenního plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku je na programu nejen debata o Sýrii a Turecku, ale také boji proti ruské propagandě. Výsledkem jednání by mohlo být usnesení o cenzuře, která zamezí provozu některých ruských webů v rámci Evropy.
Rezoluce nazvaná Strategická komunikace EU jako vzdorování propagandě třetích stran tvrdí, že Rusko vede vůči Evropské unii propagandu. O schválení rezoluce se má hlasovat ve středu 23. listopadu a v dokumentu se mimo jiné hovoří o tom, že ruská vláda uplatňuje široké spektrum prostředků a nástrojů pro oslabení členských zemí Unie.
Rusko podle rezoluce poskytuje finanční podporu opozičním politickým stranám a organizacím v členských zemích Evropské unie. Jako hlavní informační hrozba pro Evropskou unii a je v rezoluci uváděna agentura Sputnik, televizní stanice RT, fond Ruský svět a federální agentura Rossotrudničestvo, která spadá pod ruské ministerstvo zahraničních věcí.
Evropský parlament proto vyzval země EU, aby ve spolupráci s NATO rozvíjely mechanismy ke zlepšení koordinace strategických komunikací a mechanismy boje s hybridními hrozbami, mezi které řadí právě ruskou propagandu.
"Národní média v zemích, které jsou východními sousedy EU, jsou často slabá a nedokáží se vypořádat se silou a mohutností ruských sdělovacích prostředků," píše se v rezoluci. Dokument také nepřímo navrhuje zavést cenzuru proti ruským médiím a vyzval země EU, aby přednesly konkrétní právní iniciativy, které by zajistily větší efektivnost a odpovědnost při řešení problému dezinformace a propagandy.
Autorem rezoluce je poslankyně polská europoslankyně Anna Fotygová. Její návrh ale nemá podporu všech poslanců Evropského parlamentu.
Témata: EU, Rusko, noviny a tisk
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40