Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři bez hranic odmítli závěr vyšetřování náletů na nemocnici v Jemenu

Zdravotní bratr Lékařů bez hranic Lajos Zoltan Jecs popisuje útok na traumacentrum v Kundúzu.
Zdravotní bratr Lékařů bez hranic Lajos Zoltan Jecs popisuje útok na traumacentrum v Kundúzu.
Foto: Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières

Saná/Praha - Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic je mimořádně znepokojena nedávným prohlášením mluvčího Společného vyšetřovacího týmu pro incidenty v Jemenu (JIAT) ohledně bombardování nemocnice Abs v guvernorátu Hajjah z 15. srpna 2016.

Nálet na nemocnici Abs, který podnikla letadla Saúdské Arábie, je naprosto neospravedlnitelný, uvedli Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Lékaři bez hranic by rádi zdůraznili následující:

1) Nemocnice Abs byla označená velkým logem (rozměry 2 metry x 5 metrů), vyobrazeným na střeše. Nemocnice byla v době útoku v provozu a její poloha byla všeobecně dobře známa.

2) Automobil, jenž byl terčem útoku, byl ve chvíli, kdy byl bombardován, už uvnitř areálu nemocnice. Auto, které převáželo minimálně jednoho raněného pacienta, projíždělo neobydlenými oblastmi více než 10 kilometrů, než dorazilo do nemocnice. Tam zaparkovalo před vchodem na pohotovost a po několika minutách bylo zasaženo. Není tedy možné, že by vůz byl „ostřelován okamžitě" po prvním útoku, jak tvrdí v prohlášení JIAT.

3) JIAT v prohlášení hovoří o sedmi obětech. Útok si ve skutečnosti vyžádal 19 obětí, včetně jednoho pracovníka Lékařů bez hranic. Dalších 24 lidí bylo zraněno.

4) Koalice vedená Saúdskou Arábií dostávala GPS souřadnice nemocnice ve městě Abs od června 2015, Lékaři bez hranic jí je poskytovali minimálně každé tři měsíce. Naposledy koalici poskytli GPS souřadnice veškerých svých operací v Jemenu (včetně nemocnice Abs) 10. srpna, tedy pouhých pět dní před útokem.

Lékaři bez hranic proto nepovažují tento útok za „omyl", ale za důsledek toho, že válka je vedena bez respektu k chráněnému postavení nemocnic a civilní infrastruktury.

Válčící strany by měly před leteckým útokem na pohybující se cíl prověřit jeho okolí. Měly by také přijmout veškerá opatření, aby předešly civilním obětem a ničení nemocnic. Nálet na nemocnici Abs ukázal závažnou a nepřijatelnou míru lhostejnosti k těmto pravidlům.

Témata:  Lékaři bez hranic Jemen Saudi Arabia Army

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 21:50

Biden poprvé deklaroval, že chce debatovat s Trumpem

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy