Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krávy jako hrozba pro naši planetu? Jejich plyny jsou plné nebezpečných látek

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Emisní limity dnes máme na automobily, továrny, a řadu dalších věcí, které ohrožují naše ovzduší a ozonovou vrstvu. Nově by se ale mohly zavést i na domácí zvířata. Plyny, které vypouští, totiž nejsou o nic méně nebezpečné.

Se zajímavým problémem se potýkají vědci na celém světě – jak snížit u chovného skotu frekvenci říhání. Tento cíl se na první pohled může zdát absurdní, ale ve skutečnosti souvisí s metanem, skleníkovým plynem, který skot při říhání vylučuje do ovzduší.

Metan je přitom jedním z plynů, které výrazně ovlivňují životní prostředí. Podle informací serveru Science News by přežvýkavci mohli představovat jeden z největších zdrojů metanu souvisejícího s lidskou aktivitou.

Možností, jak u zvířat ovlivnit produkci metanu, je hned několik. Vědci například experimentují s krmivy a snaží se vytvořit syntetické látky, které by u skotu snížily produkci metanu a zároveň by nahradily jejich potravu.

Ve hře je také vytvoření vakcíny, která by ovlivnila mikroby v zažívacím traktu zvířat. Probíhají ale také pokusy o šlechtění zvířat, která by žila déle a produkovala méně plynu.

Podle serveru také není vyloučené, že by se na chov skotu v budoucnu mohly vztahovat emisní limity, jaké v současnosti platí například pro průmysl.

Témata:  zvířata ozonová díra

Aktuálně se děje

16. května 2024 8:46

Fico je po operaci stabilizovaný, tvrdí úřady. Bojuje o život, píší média

Slovenský premiér Robert Fico je středečním atentátu nadále hospitalizován v nemocnici v v Banské Bystrici. Informace o jeho zdravotním stavu se ale rozcházejí. Televize Markíza dnes ráno uvedla, že je po několikahodinové operaci stále v ohrožení života. Podle prohlášení místopředsedy vlády Tomáše Taraby a státního tajemníka Filipa Kuffy je ale Ficův stav stabilizovaný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy