Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ECB nechala úrokové sazby beze změny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Frankfurt - Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupů cenných papírů. Zopakovala také, že je připravena tento program rozšířit, pokud to bude situace vyžadovat. Prezident ECB Mario Draghi na tiskové konferenci poukázal na stále utlumenou inflaci v eurozóně, řekl ale, že banka bude o možných změnách krajně uvolněné měnové politiky jednat "na podzim".

Draghi uvedl, že přetrvávající nízká inflace stále odůvodňuje podpůrnou měnovou politiku, třebaže hospodářské oživení eurozóny je rychlejší, než se očekávalo. Úrokové sazby ECB jsou teď na rekordních minimech a banka se snaží hospodářský růst a inflaci v eurozóně podporovat i nákupy dluhopisů v objemu 60 miliard eur (téměř 1,6 bilionu Kč) měsíčně.

"Rada guvernérů potvrzuje, že čisté nákupy aktiv v současném měsíčním objemu 60 miliard eur by měly pokračovat do konce prosince 2017 nebo podle potřeby i delší dobu," uvedla dnes ECB a dodala, že v případě potřeby "je připravena rozšířit tento program co do objemu či délky trvání". Investoři pozorně sledovali, zda banka pasáž o možném rozšíření programu ve svém prohlášení ponechá. Pokud by ji vypustila, signalizovala by tím zřejmě odklon od nákupů dluhopisů.

Draghi uvedl, že rada se na zachování klíčové pasáže shodla jednomyslně a rovněž se shodla na tom, že nestanoví přesné datum, kdy začne diskutovat o změně své krajně uvolněné měnové politiky. "Jinými slovy jsme zkrátka řekli, že ta diskuse by měla být... na podzim", citovala Draghiho agentura Reuters.

Příští zasedání ECB se koná 7. září, a Draghi tak dal najevo, že na něm banka ještě žádné změny neoznámí. Finanční trhy se po Draghiho červnovém vystoupení v Portugalsku klonily k názoru, že ECB ohlásí změnu politiky právě v září.

Draghi konstatoval, že ekonomika eurozóny "zažívá silné oživení " a ECB nyní jen čeká, až se to odrazí v růstu mezd a cen. ECB podle Draghiho nehodlá tento proces zpomalit nebo ohrozit "nežádoucím zpřísněním finančních podmínek". "Musíme být vytrvalí a trpěliví, protože ještě nejsme tam, kde chceme být," řekl šéf ECB.

Euro na rozhodnutí ECB reagovalo výrazným kolísáním. Nejprve vůči dolaru kleslo na dvoudenní minimum zhruba 1,1480 USD, po Draghiho slovech o podzimní debatě o měnové politice ale zpevnilo na 1,1574 USD, k blízkosti 14měsíčního maxima z počátku týdne. Kolem 15:45 SELČ se pohybovalo kolem 1,1565 USD a na středu získávalo 0,4 procenta.

Draghi minulý měsíc na konferenci v Portugalsku uvedl, že ECB by vzhledem k lepším ekonomickým vyhlídkám mohla politiku nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů začít upravovat. Změny by ale měly být postupné, protože ekonomika stále potřebuje podporu ze strany měnové politiky. Jeho slova vedla na finančních trzích přesvědčení, že ke změně politiky ECB dojde už v září a euro od té doby zpevnilo o tři procenta.

Témata:  European Central Bank (ECB) ekonomika eurozóna

Aktuálně se děje

16. května 2024 21:40

Pavel vyzval k podpoře Ukrajiny i hledání konce války

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.