Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tažení proti Rohingům v Barmě etnická čistka, varuje OSN. Do věci se zapojil i dalajláma

Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu (17. října 2016)
Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu (17. října 2016)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ženeva/Rangún - Podle nejnovější bilance OSN přinutily násilnosti v Arakanském státě od 25. srpna k útěku z převážně buddhistické Barmy do sousedního Bangladéše 313.000 muslimských Rohingů. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn hovoří o brutální Barmě, do krize se vložil i tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Husajn dnes odsoudil "brutální bezpečnostní operace" barmských bezpečnostních sil proti Rohingům. "Barma odmítla přístup vyšetřovatelů (OSN) specializujících se na lidská práva do oblasti, takže nelze aktuálně situaci celkově zhodnotit. Vypadá to ale, že jde o klasický příklad etnických čistek," uvedl Husajn.

Barma podle něj musí rovněž "přestat předstírat", že Rohingové zapalují vlastní domy. "Toto naprosté popírání reality obrovsky poškozuje obraz barmské vlády ve světě," dodal.

Dalajlama, který je stejně jako někdejší barmská disidentka Su Ťij nositelem Nobelovy ceny za mír, prohlásil, že ti, kdo pronásledují muslimy, "by měli pamatovat na Buddhu". "Myslím si, že takovéto okolnosti by určitě přiměly Buddhu, aby těmto ubohým muslimům pomohl," dodal.

Dalajlama řekl, že toto poselství již před několika lety předal Su Ťij na setkání laureátů Nobelovy ceny. Barmští buddhisté stejně jako tibetští uctívají Buddhu, hlásí se ale k jiné náboženské tradici a neuznávají dalajlamu jako svého duchovního vůdce.

Bangladéšská vláda dnes uvedla, že vyčlenila pozemek pro zřízení nového uprchlického tábora pro Rohingy přicházející z Barmy. Humanitární organizace v poslední době upozorňovaly na to, že dosavadní tábory v Bangladéši nestačí.

Témata:  Barma OSN (Organizace spojených národů) H. H. Dalajlama Rohingové

Aktuálně se děje

16. května 2024 18:01

Odborářský protest nebude. Ruší se po atentátu na Fica

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve čtvrtek odpoledne oznámila, že ve světle událostí na sousedním Slovensku ruší plánovaný protivládní protest, ačkoliv důvody pro svolání demonstrace trvají. Odbory to uvedly na facebooku. Protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy