Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Objev, který mění chápání pravěku? Člověk přišel do Asie dříve, než se myslelo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Peking - Dosud platil za nejstarší lidskou stopu mimo africký kontinent nález ostatků na gruzínské lokalitě Dmanisi, jejichž stáří se odhaduje na 1,8 milionu let. Vědci však nově objevili kamenné nástroje v Číně, které jsou staré 2,12 milionů let.

Kamenné nástroje nalezl vědecký tým pod vedením Čao-jü Čua z čínské akademie věd v provincii Šen-si na jihu čínské sprašové plošiny. Objev prodlužuje nejméně o 270 tisíc let přítomnost člověka na asijském kontinentě. Vyplývá to ze studie zveřejněné časopisem Nature. 

"Dokazuje to, že hominidé odešli z Afriky dříve, než naznačoval nález z Dmanisi," řekl agentuře AFP Robin Dennell z archeologického oddělení Exeterské univerzity.

Nalezené kameny byly úmyslně opracované. "Sloužily k výrobě ostrých úlomků, jimiž se dalo řezat, nebo sekat," vysvětlil Dennell.

Témata:  pravěk Čína archeologie

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 11:19

Velký požár na Krétě. Vznikl teprve včera, úřady nařídily první evakuace

Kréta patří k oblíbeným letním dovolenkovým destinacím českých turistů, ale momentálně se na ní odehrává drama. Hasiči totiž i přes noc bojovali s rychle se šířícím lesním požárem, který si již vyžádal evakuaci místních obyvatel i hostů. Informovala o tom DW

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy