Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další spor o loď s migranty: Tunis je odmítá přijmout, na moři živoří už 11 dní

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Tunis - Loď se 40 africkými uprchlíky je už déle než týden na moři u Tuniska bez pomoci. Mundží Slím z Červeného půlměsíce řekl, že tuniské úřady jsou toho názoru, že migranty má přijmout Itálie nebo Malta.

Loď je 12 námořních mil (22 kilometrů) od břehu. "Afričtí migranti jsou ve špatném stavu, protože kapitán plavidla odmítl pomoc, aby tak donutil tuniské úřady běžence přijmout. Ani po 11 dnech se ale nedospělo k řešení," řekl Slím.

Není jasné, odkud lidé ve skupině pocházejí a odkud vyrazili, než je tuniské plavidlo zachránilo. Francouzský portál InfoMigrants minulý týden informoval, že dřevěná loď se 40 uprchlíky z Egypta, Mali, Nigérie a Bangladéše vyplula z Libye. Po pěti dnech se loď po poruše motoru unášená proudy přiblížila k těžební plošině u tuniského pobřeží. Na palubu pak vzala uprchlíky loď Sarost 5.

Italská vláda uzavřela své přístavy pro lodě pomáhající uprchlíkům a požaduje, aby se o břemeno přijímání běženců podělily další členské země EU. 

U tuniských břehů se stala jedna z největších tragédií, když se tam v červnu potopila loď s 80 uprchlíky. Podle Reuters v Tunisku přibývá převaděčů, protože Libye, která dosud byla na severoafrickém pobřeží hlavním výchozím bodem pro uprchlické lodě, zpřísnila kontroly na moři.

Témata:  uprchlíci Tunisko

Aktuálně se děje

1. května 2024 12:13

Češi v EU: Největší nespokojenost panovala v roce 2016

V dobách migrační krize v roce 2016 panovala největší míra nespokojenosti s členstvím Česka v Evropské unii, kdy nebylo spokojeno 65 procent Čechů. Naopak největší spokojenost byla zaznamenána kolem českého předsednictví v roce 2009, kdy bylo spokojených 69 procent obyvatel.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy