Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V yellowstoneském parku se chvěje země. Probouzí se supervulkán?

Yellowstonský národní park
Yellowstonský národní park
Foto: Pixabay

Kolem yellowestoneského vulkánu je pořádně živo. Jen za poslední měsíc bylo v oblasti národního parku zaznamenáno více než 100 zemětřesení. Vědci oblast bedlivě sledují a upozorňují na možné nebezpečí.

Yellowstoneská seismická síť, kterou provozuje univerzita v Utahu, zaznamenala v srpnu v rámci hranic národního parku celkem 102 zemětřesení. Ameriští geologové z USGS a Yellowstone Volcano Observatory (YVO) zveřejnili informace o počtu zemětřesení ve své měsíční zprávě zveřejněné tento týden.

Nejsilnější ze otřesů měl 2,5 stupně a došlo k němu 7. srpna v 4:19 hodin místního času. USGS však ujišťuje, že vysoký počet zemětřesení je běžný v rámci průměrné seismické aktivity v Yellowstone. „Sekvence těchto zemětřesení je běžná a představuje zhruba 50 procent celkové seismicity v oblasti Yellowstone,“ uvedla agentura.

Řada lidí se ovšem obává, že masivní supervulkanický komplex představuje dlouhodobě obří hrozbu, protože kdykoliv může přijít katastrofální erupce. Yellowstoneský vulkán naposledy vybuchl asi před 640 000 lety. Faktem ale je, že nikdo jistě neví, kdy přijde další erupce. Geologové z USGS jsou ale optimisté a tvrdí, že za našeho života k řádnému nebezpečnému výbuchu nedojde.

„Budoucí vulkanické erupce by se mohly objevit v Národním parku Yellowstone nebo v jeho blízkosti - a to z jednoduchého důvodu. Oblast má dlouhou sopečnou historii a pod parkem leží kaldera plná roztavené horniny nebo magmatu,“ uvedla USGC.

„Yellowstone je sledován kvůli projevům sopečné činnosti vědci z YVO, kteří detekují zemětřesení pomocí seismografů a pozemní pohyb pomocí GPS. YVO ovšem nezjistila příznaky aktivity, které by naznačovaly, že erupce je bezprostřední,“ dodávají vědci.

Témata:  Yellowstonský národní park Yellowstone Caldera

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.