Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Petříček obešel Zemana. V Číně otevřel otázku dodržování lidských práv

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se dnes v Šanghaji sešel se svým čínským protějškem Wangem I. Podle svého plánu otevřel také otázku dodržování lidských práv v Číně. Novinářům pak řekl, že s šéfem čínské diplomacie mluvili o tom, že lidská práva by měla být součástí česko-čínského dialogu. Prezident Miloš Zeman jako jeden z největších zastánců vztahů s Čínou tuto otázku dlouhodobě opomíjí.

Petříček uvedl, že s ministrem hovořil o strategickém dialogu. "V příštím roce bychom chtěli uskutečnit zasedání mezivládní komise pro posílení našich bilaterálních vztahů," uvedl. Ministři podle něj hovořili také o tom, že součástí jejich dialogu musejí být i lidská práva. "ČR jako člen Rady OSN pro lidská práva bude nyní předkládat v rámci pravidelného přehledu své připomínky i v případě Číny," dodal.

Rada by se měla lidskými právy v Číně zabývat v úterý. "ČR bude odesílat své připomínky, do oficiálního odeslání bych nechtěl informovat, co je jejich obsahem," konstatoval Petříček. Mezi ministry podle něj panovala shoda, že otázka lidských práv je založena na vzájemném respektu a otevřeném dialogu. "Do budoucna bychom se tomu věnovali," dodal Petříček.

Zeman, k jehož delegaci do Šanghaje se Petříček zapojil, otázku lidských práv ve svém dialogu s Čínou opakovaně vynechává. U příležitosti své první prezidentské návštěvy v Číně v roce 2014 místní státní televizi CCTV řekl, že nepřijel do Číny, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak poučil o tom, jak stabilizovat společnost. "Upřesnil bych ten výrok tak, že se máme snažit porozumět, jak Čína stabilizovala svoji společnost," dodal později.

Česko a Čína si budou v příštím roce připomínat 70. výročí od navázání diplomatických vztahů. Petříček by to považoval za dobrý důvod k návštěvě čínského ministra v Praze. "Já ho pozval, abychom se u této příležitosti potkali," uvedl.

Témata:  Čína Tomáš Petříček lidská práva Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.