Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci se pokusili přeplout La Manche, cesta se změnila v boj o život

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pobřežní stráže Francie a Británie zadržely v noci na dnešek celkem 18 migrantů, kteří se vydali ze severní Francie do Británie na dvou lodích přes Lamanšský průliv. Informovala o tom agentura AFP. Cesta přes úžinu mezi kontinentem a Britskými ostrovy je přitom velmi nebezpečná.

"Všichni jsou v pořádku a v bezpečí," uvedl mluvčí pobřežní stráže. Podle něj stráž nejprve objevila loď se šesti muži a jednou ženou na palubě a upozornila na ni britskou pobřežní stráž, která skupinu zadržela.

Později vyrazila francouzská stráž na pomoc lodi s jedenácti migranty, kteří se dostali do nesnází nedaleko francouzského města Wimereux. Zachráněnou skupinu pak převezla do severofrancouzského Calais.

Francouzské úřady nechaly v roce 2016 vyklidit provizorní tábořiště zvané Džungle, které se nacházelo u přístavního města Calais a z něhož se migranti snažili dostat přes do Británie hlavně skrz tunel pod Lamanšským průlivem nebo na trajektech. Podle agentury AP se ale migranti nadále v okolí Calais shromažďují.

Kvůli velké hustotě lodní dopravy, silným mořským proudům, téměř neustálému větru a nízké teplotě vody jsou pokusy o překonání Lamanšského průlivu na loďkách velmi nebezpečné, poznamenala AFP. Podle francouzské pobřežní stráže se tímto způsobem úžinu mezi Britskými ostrovy a kontinentem pokusili překonat migranti na loďkách ve 23 případech v roce 2016 a ve 13 případech loni.

Témata:  uprchlíci Francie Velká Británie

Aktuálně se děje

1. května 2024 12:13

Češi v EU: Největší nespokojenost panovala v roce 2016

V dobách migrační krize v roce 2016 panovala největší míra nespokojenosti s členstvím Česka v Evropské unii, kdy nebylo spokojeno 65 procent Čechů. Naopak největší spokojenost byla zaznamenána kolem českého předsednictví v roce 2009, kdy bylo spokojených 69 procent obyvatel.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy