Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko na pranýři. Rakouští hejtmani poslali Babišovi řízný dopis

Rakouská vlajka
Rakouská vlajka
Foto: Pixabay

Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer spolu se svou dolnorakouskou kolegyní Johannou Miklovou-Leitnerovou odmítají dostavbu českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín a jsou rovněž proti možnému českému skladu vyhořelého jaderného paliva v blízkosti hranic. Hejtmani z regionů, které sousedí s Českem, to uvádějí v dopise, který adresovali úřadující rakouské kancléřce Brigitte Bierleinové a českému premiérovi Andreji Babišovi, napsal deník Kronen Zeitung.

"Postoj našich spolkových zemí a Rakouska je jasná: Vyzýváme Babiše, aby upustil od výstavby jaderných elektráren a zaměřil se na obnovitelnou energii," citoval rakouský list z dopisu hejtmanů. Miklová-Leitnerová se Stelzerem zdůraznili, že kvůli odmítání výstavby jaderných provozů využijí veškerých právních postupů.

Hejtmany obou severorakouských spolkových zemí podle Kronen Zeitung zneklidnilo prohlášení českého ministra průmyslu Karla Havlíčka, který řekl, že pro Česko neexistuje jiná alternativa než jaderná energetika. Miklová-Leitnerová a Stelzer ale nukleární elektrárny považují za nebezpečné a jejich výstavbu za nezodpovědnou.

Rakousko se vydalo nejadernou cestou výroby elektrické energie. Na základě referenda z roku 1978 se alpská republika rozhodla nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie z jádra. Proto se také dlouhodobě k jaderným energetickým programům sousedních států staví kriticky.

Témata:  Rakousko jaderné elektrárny Andrej Babiš

Aktuálně se děje

1. května 2024 12:13

Češi v EU: Největší nespokojenost panovala v roce 2016

V dobách migrační krize v roce 2016 panovala největší míra nespokojenosti s členstvím Česka v Evropské unii, kdy nebylo spokojeno 65 procent Čechů. Naopak největší spokojenost byla zaznamenána kolem českého předsednictví v roce 2009, kdy bylo spokojených 69 procent obyvatel.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy