Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa v nebezpečí. Hrozba je větší než od islamistů, varují odborníci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: news.com

Londýn – Evropa se kvůli dění posledních měsíců obává možných teroristických útoků islámských radikálů. Po útocích v Paříži a Bruselu a výhrůžkách týkajících se útoku na fotbalové EURO, které právě probíhá ve Francii, došlo k masivnímu navýšení bezpečnostních opatření. Ale jak ukazuje nově zveřejněná studie, Evropa by se spíše měla obávat jiných věcí.

Nová studie předního britského think-tanku naznačuje, že bezpečnostní složky nevěnují dostatek pozornosti hrozbě pravicového násilí v Evropě. Studie zveřejněná tento týden organizací Royal United Services Institute (RUSI) se sídlem v Londýně, o které informuje list Washington Post a která je zaměřena na bezpečnostní otázky, mapuje dekádu a půl teroristických útoků, které spáchali „osamělí vlci" po celém kontinentu.

Podle dat z let 2000 až 2014 „pravicové útoky způsobily 260 zranění a 94 smrtelných úrazů, zatímco při nábožensky motivovaných útocích zemřelo šestnáct lidí a 65 bylo zraněno." V tomto období je zmapováno 98 osamělých pachatelů teroristických útoků, „kteří podnikli 72 útoků s různou působností a dopadem."

Nejvýrazněji v grafech vyčnívá rok 2011, kdy při útoku krajně pravicového norského extremisty Anderse Behringa Breivika zemřelo 77 lidí.

Tento výklad samozřejmě, není faktorem při řádění ozbrojenců napojených na islamistické organizace jako jsou Islámský stát a al-Káida, kteří prováděli smrtící útoky hned v několika evropských metropolích. RUSI uznává, že právě tyto útoky a hrozby jsou hlavní náplní evropských bezpečnostních činitelů. Organizace ale zároveň trvá na tom, že je třeba brát na vědomí i další hrozby.

„Média a následně také pozornost veřejnosti jsou z velké části zaměřeny na násilné islamistické extremisty, zatímco opomíjí činy způsobené jedinci," uvádí se ve zprávě s tím, že „pravicoví extremisté představují podstatný aspekt hrozeb páchaných vlky samotáři, a proto nesmí být přehlíženi."

Pravicové extremisty je podle materiálu těžší sledovat a monitorovat – na rozdíl od těch islamistických. U nich je totiž podle studie pravděpodobné, že se prozradí a že je přátelé nebo rodina díky různým náznakům odhalí.

Témata:  terorismus Anders Breivik Islámský stát

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 20:14

Kreml nemá strach ze zvratu kvůli raketám ATACMS v rukou Ukrajinců

To, že má Ukrajina přístup k těžkým zbraním dlouhého dosahu včetně raket ATACMS ze Spojených států, v zásadě nezmění výsledek probíhající války. Prohlásil to ve čtvrtek Kreml, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy