Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký lékový regulátor povolil použití covidové pilulky od Pfizeru

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes udělil mimořádné povolení antivirální pilulce proti covidu-19 od firmy Pfizer. Jedná se o první lék tohoto typu, který regulátor schválil. Lék Paxlovid je určen pro osoby krátce po prokázání nákazy koronavirem a jeho cílem je předejít zhoršení symptomů a vyhnout se tak hospitalizaci či úmrtí.

Pfizer ve vyjádření uvedl, že je připraven lék začít ihned v USA distribuovat a navýší výrobní kapacity. Příští rok chce rovněž požádat o plné schválení léčiva.

"Dnešní schválení zavádí první lék proti covidu-19, který je ve formě pilulky a podává se ústně - zásadní krok vpřed v boji proti této globální pandemii," uvedla ve vyjádření Patrizia Cavazzoniová, šéfka sekce FDA pro posuzování léčiv. "Povolení dává nový nástroj v boji s covidem-19 v zásadním čase pandemie, kdy se objevují nové varianty, a je příslibem lepší přístupnosti antivirálních léků pacientům, kterým hrozí vysoké riziko těžkého covidu-19," dodala.

FDA schválila nasazení léku jen na lékařský předpis osobám starším 12 let, které váží alespoň 40 kilogramů. Musí rovněž vykazovat mírné až středně těžké symptomy covidu-19, mít pozitivní test a podle anamnézy vysoké riziko, že by u nich mohla vést nákaza k vážnějším komplikacím.

Paxlovid však nemá sloužit k prevenci nemoci covid-19 před či po nakažení koronavirem nebo k léčbě osob, které kvůli covidu-19 leží v nemocnici. FDA rovněž uvádí, že lék nenahrazuje vakcíny a nadále doporučuje Američanům, aby se nechali naočkovat, případně si dát posilovací dávku.

Lék se podává ve třech tabletách dvakrát denně po dobu pěti dní. FDA nyní nedovoluje delší podávání léku.

Agentura uvádí, že ve svém rozhodnutí vyšla ze studie, jež ukázala 88 procentní účinnost Paxlovidu při předcházení vážnému covidu-19 oproti kontrolní skupině, jež dostala neúčinnou látku, takzvané placebo.

Mezi vedlejší účinky léku podle FDA může patřit částečná ztráta chuti, průjem, vysoký krevní tlak a bolest svalů. U lidí, kteří jsou nakaženi HIV, může Paxlovid snižovat účinnost léků proti tomuto viru, uvádí úřad.

FDA se zabývá rovněž schválením covidové pilulky od společnosti Merck, která podle médií zřejmě rovněž brzy obdrží od úřadu zelenou. Lék od Pfizeru bude však téměř jistě preferovanější variantou, prokázal totiž několikanásobně větší účinnost a nepanují u něj tak velké obavy z některých nežádoucích dopadů, píše agentura AP.

Témata:  léky COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 15:21

Maďarsko představilo své priority pro předsednictví v Radě EU

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mark Rutte

Rutte získává důležitou podporu na své cestě do křesla šéfa NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.