Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Běžní Turci dojeli na invazi do Sýrie. Lira výrazně oslabila

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Turecká lira se po zahájení vojenské ofenzivy v Sýrii dostala na nejslabší úroveň od srpna. K americkému dolaru ztrácí téměř procento na 5,87 liry za dolar. Ankara dnes na severu Sýrie zahájila vojenskou ofenzivu, kterou předem oznámila a která se zaměřuje na kurdské milice YPG.

Analytici mají obavy z důsledků konfliktu a z reakce Washingtonu, uvedla agentura Reuters. Americký prezident Donald Trump začátkem týdne pohrozil, že tureckou ekonomiku totálně zničí, jestliže Ankara v reakci na stahování amerických vojáků ze Sýrie podnikne cokoliv, co bude podle Trumpova názoru nepřípustné.

Obchodníci agentuře Reuters sdělili, že turecké státní banky se v posledních dnech snaží kurz domácí měny podpořit prodejem dolarů. Jeden z obchodníků odhadl, že banky už mohly tento týden prodat zhruba miliardu dolarů (23,5 miliardy Kč).

V loňském roce turecká lira oslabila proti dolaru asi o 30 procent kvůli měnové krizi, za kterou stál diplomatický spor se Spojenými státy a také obavy o nezávislost centrální banky. Od začátku letošního roku již turecká měna ztrácí dalších více než deset procent.

Kurdské milice YPG pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát (IS). Turci kurdské milice označují za teroristickou organizaci a vyčítají jim spolupráci s tureckou separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK), s níž Ankara vede od roku 1984 ozbrojený boj. Cílem ofenzivy je podle Ankary vytvořit bezpečnostní zónu na syrské straně syrsko-turecké hranice, která umožní návrat syrských uprchlíků.

Témata:  Turecko peníze Sýrie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.