reklama

"Životaschopná cesta k nominaci již neexistuje," sdělil v prohlášení někdejší starosta New Yorku, který vynaložil na politickou reklamu v posledních měsících přes půl miliardy dolarů (11,4 miliardy korun). "Budu pracovat na tom, aby se stal dalším prezidentem Spojených států," uvedl pak na adresu Bidena, když mu vyjadřoval podporu.

Bloomberg se do nominačního klání zapojil až loni v listopadu a od té doby spustil i na americké poměry nebývale intenzivní předvolební kampaň, kterou financoval výhradně ze svých vlastních prostředků. Nezúčastnil se přitom prvních čtyř volebních klání a svoje naděje vsadil na úspěch v takzvaném volebním superúterý, kdy se konaly primární volby ve 14 státech naráz. V těchto soubojích se rozdělovala více než třetina všech delegátů, kteří o udělení demokratické nominace rozhodují na letním sjezdu.

Miliardář však zaznamenal neuspokojivé výsledky, podle dosud sečtených a přepočítaných hlasů získal pouze 44 volitelů z 1344, o něž se v úterý bojovalo. Ještě v pondělí před začátkem hlasování přitom prohlašoval, že s kampaní hodlá pokračovat až do letního nominačního sjezdu.

Osmasedmdesátiletý Bloomberg je jedním z nejbohatších lidí na světě. Jeho jmění pochází zejména z mediální společnosti Bloomberg, kterou založil v 80. letech 20. století. Kromě toho, že sloužil 12 let jako starosta New Yorku, se také angažoval jako štědrý dárce pro skupiny bojující proti klimatickým změnám a za striktnější kontrolu držení zbraní v USA.