Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit je jen začátek? Po něm může Británii potkat něco horšího

Velká Británie, ilustrační foto
Velká Británie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kampaň k blížícím se britským předčasným volbám jede na plný plyn i ve Skotsku. Většina jeho obyvatel hlasovala v referendu o vystoupení z EU proti, a tudíž se nelze divit, že současná situace nahrává separatistům. Nejožehavějším tématem však není pouze brexit. Informoval o tom server Politico.eu.

V roce 2017 porazil kandidát Skotské národní strany Stephen Gethins ve volebním obvodu North East Fife na východním pobřeží Skotska o pouhé dva hlasy svojí soupeřku z Liberální demokracie Elizabeth Richesovou. Zastává tedy nejslabší mandát v celém Spojeném království. Tentokrát je to ale jiné a skotští národovci doufají, že jim antibrexitové nálady a s nimi související snahy o nezávislost přinesou větší podporu.

"Brexit už klepe na dveře," varoval poslanec Skotské národní strany Stephen Gethins. Největší město v North East Fife St. Andrews je proslulé jak golfem, tak i jednou z nejstarších univerzit na světě. Ta zaměstnává nejen tamní obyvatelstvo, nýbrž i dojíždějící ze sousedního Dundee. Tomu by však v případě tvrdého brexitu a s ním souvisejícím omezením svobody pohybu mohl být konec.

Liberální demokraté, jejichž kandidáti oslovují své voliče proevropskou politikou, by sice mohli získat podporu i ve Skotsku, jehož obyvatelé brexit odmítli. Nicméně Skotská národní strana slibuje to samé, ale zároveň se snaží otevřít téma nového referenda o nezávislosti. Navíc je důležité připomenout, že si Skotové uvědomují nevyhnutelnost opuštění EU vzhledem k rostoucím preferencím Konzervativní strany.

Pokud by si Skotsko odhlasovalo odtržení od Spojeného království, mohlo by do EU vstoupit jako samostatná země. Referendum o vystoupení z EU, které se konalo v červnu 2016, ukázalo jasný rozdíl mezi Skotskem a zbytkem Velké Británie. Jen 38 % zúčastněných hlasovalo pro brexit. Gethins si proto myslí, že by případné opuštění EU proti vůli většiny Skotska mohlo být vodou na mlýn národovcům. Stejného názoru jsou i Zelení.

Další z nových podporovatelů Skotské národní strany je bývalá liberálně demokratická církevní hodnostářka Frances Melvillová. Britský postoj vůči EU tedy opravdu znepokojuje čím dál víc Skotů. Liberální demokraté se sice jasně staví proti brexitu, ale zároveň jsou proti nezávislosti Skotska. Například jejich kandidátka za North East Fife a bývalá policejní důstojníce Wendy Chamberlainová. "Hlavní prioritou by měl být brexit, protože ten je momentálně největší hrozbou," nechala se slyšet Chamberlainová.

Pokud jde o květnové volby do Evropského parlamentu, tak tam se Liberální demokracie, která je momentálně jedním z nejsilnějších protibrexitových hlasů, umístila na druhém místě ihned v závěsu za Stranou pro brexit Nigela Farageho. Volební systém do Dolní sněmovny Spojeného království nicméně znevýhodňuje malé strany. Proto jim nejsou jejich voliči věrní a často se uchylují k těm tradičním.

I to je možná další z důvodů, proč by ve Skotsku mohli mít větší podporu národovci. Tamní eurohujeři zřejmě nevěří, že se liberálním demokratům podaří obhájit více než 20 mandátů, a tudíž zamezit brexitu. Otázkou nicméně zůstává, jaké budou mít Skotové naděje na konání dalšího případného referenda o autonomii. Skotsko bylo v letech 843-1701 nezávislým státem. Království Velké Británie vzniklo až s podpisem Zákona o unii ze strany skotského parlamentu.

To, čeho se skotští voliči nejvíc bojí, je také rétorika Liberálních demokratů, kteří se staví odmítavě k referendu o samostatnosti. Někteří totiž očekávají, že jejich voliči raději podpoří Konzervativní stranu Borise Johnsona, který se nechal slyšet, že Skotům žádné další hlasování o nezávislosti na Londýně neschválí. Ten se také vzhledem k výsledkům aktuálním průzkumů stane s velkou pravděpodobností znovu britským premiérem. 

Témata:  Skotsko Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy