Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová reaguje na výsledek voleb, s vojenskou pomocí Kyjevu se pro tuto chvíli končí

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je proti tomu, aby úřednická vláda poslala Ukrajině další vojenský materiál. Odkazuje se na parlamentní volby, v nichž vyhrály strany, které takovou pomoc odmítají.

Ministerstvo obrany podle Denníku N zvažovalo poskytnout Ukrajině další balíček vojenské pomoci, kterou mohl Kyjev dostat ještě během vlády Ludvíka Ódora. Čaputová se ale proti pomoci postavila s tím, že je třeba v této otázce respektovat výsledky parlamentních voleb.

V těch zvítězila strana Smer-SD, který voličům sliboval zastavení vojenské pomoci Ukrajině. Podle Čaputová by tak ignorování tohoto postoje Smeru a dalších stran, které jednají o vládě, znamenalo nešťastný precedens do budoucna.

Mluvčí Martin Strižinec serveru potvrdil potřebu "respektovat výsledky demokratických voleb". Podle ukrajinské agentury Unian ale Čaputová svým krokem podpořila "postoj proruské strany, která vyhrála volby a sestavuje novou vládu."

"Experti předpokládají, že ústup Bratislavy z podpory Kyjeva nesníží tok zbraní na Ukrajinu, ale posílí protiukrajinské hlasy v Evropě," podotkla agentura s odkazem na server New York Times.

Ten už dříve uvedl, že "Slovensko sehrálo důležitou roli při podpoře Ukrajiny a jako první poskytlo stíhací letouny a rakety protivzdušné obrany. Jakékoli stažení země z pomoci Kyjevu by mohlo mít významný dopad."

Napsal také, že jediným členem EU, který se rozhodně postavil proti pomoci Ukrajině, bylo dříve pouze Maďarsko v čele s premiérem Viktorem Orbánem. "Evropa však nebude moci na rozdíl od Maďarska ignorovat pozici Slovenska," napsal web.

"Slovensko sehrálo důležitou roli při získávání podpory pro Ukrajinu a nelze jej tak snadno ignorovat jako Maďarsko, které úředníci v Bruselu a dalších velkých evropských metropolích začali vnímat jako notorického potížistu," píše.

Odstoupení Bratislavy od podpory Kyjeva podle NYT pravděpodobně výrazně nesníží tok zbraní, vzhledem k tomu, že Slovensko již poskytlo většinu toho, co mohlo alokovat. Posílí však pozice těch, kteří jsou proti vojenské podpoře Ukrajiny.

To by mohlo podpořit výzvy k ukončení nebo alespoň snížení podpory, které byly dosud slyšet pouze na politickém okraji Evropy. Pomalý postup ukrajinské protiofenzívy přes opevněné ruské pozice na jihu utlumil očekávání rychlého vítězství a naopak podpořil hlasy ve Francii a v jiných zemích, kde se řada uskupení staví proti otevřeným závazkům vyzbrojit Ukrajinu.

Témata:  Zuzana Čaputová Slovensko Ukrajina

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy