Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi jsou ze všech zemí V4 k členství své země v EU nejkritičtější

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Obyvatelé čtyř středoevropských států mají rozdílné názory na členství své země v Evropské unii, nejméně příznivé hodnocení vyslovili Češi. Veřejnost v ČR, Maďarsku, Polsku a na Slovensku, jež patří do uskupeni nazývaného Visegrádská čtyřka (V4), se liší také svými postoji ke Spojeným státům a k Rusku. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO), které dnes institut zveřejnil.

Členství své země v EU za dobrou věc označilo jen 41 procent Čechů, na Slovensku stejný názor vyslovilo 57 procent, v Maďarsku 59 procent a v Polsku až 68 procent obyvatel. "Česká veřejnost se z celkového visegrádského obrazu vymyká i vysokým podílem explicitně negativních názorů na členství v EU - za špatnou věc ho považuje téměř 30 procent respondentů," uvedli autoři studie.

Země V4 se liší také v postoji svých obyvatel k USA a k Rusku. Nejvyšší důvěře se USA těší u obyvatel v Polsku, na opačné straně žebříčku skončilo Slovensko. Naopak, Rusko nejlépe vnímají Slováci a nejhůře Poláci. Průzkum potvrdil vysokou vzájemnou důvěru Čechů a Slováků.

Většina obyvatel zmíněných zemí označila uskupení V4 za důležité a za nejvýznamnější oblast regionální spolupráce označili ekonomiku a obchod. Dalšími prioritami by podle Čechů měla být spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany, Slováci a Poláci pak vidí možnost rozvoje turistiky.

Průzkum na reprezentativním vzorku populace ve zmíněných čtyř středoevropských zemích se uskutečnil letos na jaře, kdy v regionu vrcholila druhá silná vlna koronavirové nákazy. Výkon své vlády při zvládání epidemie covidu-19 nejlépe hodnotili obyvatelé Maďarska. Nejhorší vysvědčení své vládě vystavili Slováci, a to kabinetu premiéra Igora Matoviče, který po krizi v koalici rezignoval na funkci ministerského předsedy. Novým slovenským premiérem se na začátku dubna stal Matovičův kolega z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Eduard Heger.

Témata:  EU Česká republika Visegradská čtyřka

Aktuálně se děje

16. května 2024 18:01

Odborářský protest nebude. Ruší se po atentátu na Fica

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve čtvrtek odpoledne oznámila, že ve světle událostí na sousedním Slovensku ruší plánovaný protivládní protest, ačkoliv důvody pro svolání demonstrace trvají. Odbory to uvedly na facebooku. Protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy