reklama

Quihoo tvrdí, že CIA cílila na čínský letecký a energetický sektor, výzkumné organizace, internetové společnosti a vládní agentury. Dodala, že špehování leteckých společností zřejmě mohlo sloužit ke sledování cest "významných osob", aniž by informaci dále upřesnila.

Čínská společnost dle serveru forbes.com zveřejnila vzorky zachyceného škodlivého softwaru, který se podle ní shoduje s programy, jež zveřejnil server WikiLeaks jako součást tajného balíčku CIA určeného pro kyberšpionáž. Uveřejnila také analýzu časů, kdy byl software vytvořen, které odpovídají denní pracovní době na východním pobřeží USA, kde americká rozvědka sídlí.

Spojené státy, podobně jako Čína, obvinění z kyberšpionáže většinou nekomentují. Již dlouhou dobu jsou však veřejně dostupné důkazy o tom, že na sebe obě země tímto způsobem navzájem útočí. Zatímco informace o amerických útocích na Čínu zveřejnil bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, údaje o čínském vměšování přinesli američtí státní zástupci a soukromé bezpečnostní firmy.

Podle Adama Segala z amerického analytického institutu Rada pro mezinárodní vztahy (CFR) by odhalení společnosti Quihoo mohlo souviset s nedávným obviněním čtyř čínských vojenských hackerů, kteří podle americké prokuratury pronikli v roce 2017 do sítě úvěrové kanceláře Equifax a ukradli osobní informace 150 milionů Američanů. Segal tvrdí, že takto veřejné obvinění má vyslat Washingtonu signál a zároveň vylepšit reputaci čínské společnosti.

Obvinění firmy Quihoo je zatím poslední kauzou, která vyvstala ze zveřejnění hackerských nástrojů CIA na serveru WikiLeaks v roce 2017. USA z úniku informací obvinily bývalého programátora CIA Joshuu Schulteho, který však vinu odmítá. V procesu by se měla zanedlouho vyjádřit porota.