Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus v Evropě: Přehled, jaká je situace v jednotlivých zemích

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ve Španělsku se v porovnání s předchozími dny mírně zvýšil počet lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem. Nakažených přibývá v Rusku, denní nárůst potvrzených případů naopak mírně klesl v Německu.

Situace je relativně stabilní v dříve ostře sledovaném Íránu a Číně. V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 215 lidí, potvrzených případů je 7273. V souvislosti s koronavirem zemřelo v Evropě podle propočtů agentury AFP už více než 120.000 lidí, nejvíce jich eviduje Itálie následovaná Španělskem, Francií a Británií.

Specializovaný server Worldometers uvádí, že celosvětově už s nemocí covid-19 zemřelo více než 198.000 lidí, zatímco počet nakažených přesáhl 2,8 milionu. Počet mrtvých za Evropu uvádí přes 117.000.

Španělsko registruje za poslední den 378 mrtvých s onemocněním covid-19. Jde o mírný nárůst proti předchozímu dni, kdy zemřelo 367 lidí. V zemi, která má asi 47 milionů obyvatel, se od února potvrdilo 223.759 případů nákazy. Z toho 22.902 lidí zemřelo a naopak 95.708 se uzdravilo.

Počet potvrzených případů nákazy v Německu se za den zvýšil o 2055 na 152.438. Proti předchozím dnům jde o mírný pokles, v pátek země uváděla 2337 nově nakažených. Počet úmrtí s nemocí covid-19 se pak zvýšil o 179 na 5500.

V pátek večer na německo-polských hranicích demonstrovaly stovky lidí, kteří žijí v Polsku, ale pracují v Německu. Nelíbí se jim povinná karanténa pro ty, kdo překročí hranice.

Belgie, která má v přepočtu na obyvatele jednu z nejhorších bilancí z hlediska počtu mrtvých na světě, představila plán na postupné uvolňování některých opatření. Obchody chce otevřít 11. května, školy o týden později.

Některá opatření hodlají uvolňovat některé státy USA - země je koronavirem co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženým státem světa. Aljaška, Oklahoma a Georgia za určitých podmínek povolily otevřít restaurace či podniky poskytující péči o tělo. Od Američanů, kteří nově otevřené podniky navštíví, se ale očekává, že budou mezi sebou i nadále dodržovat rozestupy a zakrývat si nos i ústa.

Počet nakažených koronavirem v Rusku se za poslední den zvýšil o 5966. Jde o mírný nárůst proti předchozímu dni, kdy přibylo 5849 infikovaných. Celkový počet nakažených vzrostl na 74.588. Ruské úřady také v souvislosti s koronavirem zaznamenaly 66 nových úmrtí, celková bilance obětí je v 146 milionové zemi 681.

Z Ruska si infekci vozí Číňané. Pevninská Čína oznámila za pátek 12 nových případů nákazy koronavirem, zatímco o den dříve jich bylo šest. Celkem v 11 případech si nově nakažení infekci přivezli právě ze zahraničí. Čína zpřísnila kontroly v přístavech a na hranicích, od 28. března zakázala vstup cizincům a všechny mezinárodní lety nechala odklonit do metropole Pekingu.

Srí Lanka dnes znovu vyhlásila celostátní zákaz vycházení, který platí až do pondělního rána. Reagovala tak na zvýšení počtu případů nákazy, kterých je nyní na ostrově 420. Sedm lidí zemřelo. Karanténní opatření naopak začala zmírňovat Indie. V zemi platí až do 3. května zákaz vycházení kvůli obavám z šíření koronaviru, úřady ale teď povolily znovu otevřít menší obchody.

Jedním z asijských států nejhůře zasažených koronavirem je Singapur. Městský stát registruje 12.693 případů infekce, denní přírůstek se ale v porovnání se začátkem týdne snížil téměř o polovinu.

Nákaza koronavirem se potvrdila již u 148 členů posádky italské výletní lodi, která kvůli opravám kotví v Japonsku. Úřady na koronavirus otestovaly všech 623 lidí na palubě, nakažených je zhruba čtvrtina. Na plavidle nejsou žádní cestující. V japonské metropoli Tokio se dnes nákaza potvrdila u dalších 103 lidí, celkem je ve velkoměstě 3836 nakažených. Jde o nejmenší denní přírůstek od začátku týdne.

V Íránu za poslední den zemřelo 76 lidí s nemocí covid-19. Jde o pokles oproti předchozímu dni, kdy bylo oznámeno 93 úmrtí. Celkový počet mrtvých s koronavirem tak v zemi vzrostl na 5650. Írán je v nynější pandemii v první desítce nejvíce zasažených zemí, přesto už vláda umožnila částečně obnovit hospodářské aktivity.

Světová zdravotnická organizace uvedla, že zatím neexistuje důkaz, že lidé, kteří se vyléčili z nákazy koronavirem, jsou chráněni před druhou stejnou koronavirovou infekcí. Varovala proto před vydáváním dokladů o imunitě či podobných certifikátů.

Témata:  COVID-19 koronavirus Španělsko Německo Rusko

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 11:50

WHO hovoří o globální pandemii. Obává se šíření ptačí chřipky

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila znepokojení nad šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy