reklama

Dle Reuters původně ohlásil sedmou oběť Abbás Músáví, který stojí v čele univerzity lékařských věd v provincii Mázandarán. Ministerstvo zdravotnictví vzápětí vydalo zprávu o osmém mrtvém. V Mázandaránu zemřel pacient, který cestoval z Teheránu do města Tonekábon v této provincii, jež leží na severu Íránu.

Nedlouho po informaci íránských úřadů o osmé oběti a 43 nakažených turecké ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od dnešních 15:00 SEČ uzavírá všechny dálnice a železnice vedoucí z Íránu a také zastavuje všechny lety z této země. Následně svou hranici s Íránem uzavřel i Pákistán a afghánská vláda zakázala cesty z Íránu a do Íránu.

Jordánsko se rozhodlo preventivně omezit riziko zavlečení koronaviru tím, že zakázalo vstup na své území všem cizím státním příslušníkům cestujícím ze zemí, které mají s novou chorobou způsobenou tímto novým virem největší potíže. Kromě Íránu jsou to Čína a Jižní Korea.

Teherán poprvé o nemoci informoval ve středu, krátce před parlamentními volbami. Některé zprávy hovořily o tom, že se úřady snažily informaci tajit, aby neodradily voliče přijít k pátečním volbám. Mnozí Íránci poukázali na to, že mezi zprávou o prvních nakažených a informací o prvních dvou mrtvých v Komu uběhly jenom čtyři hodiny. Úřady přitom o nakažených musely vědět mnohem dříve.

Dnes ministr zdravotnictví Saíd Namakí řekl, že do Komu nákazu zanesli lidé, kteří přicestovali z Číny. Tam se virus šíří od prosince a zabil tam přes 2440 lidí.

Namakí dnes řekl, že jeden z mrtvých v Komu byl obchodník, který pravidelně cestoval mezi Čínou a Íránem a v minulých týdnech létal s přestupy. Ministr hájil postup vlády a řekl, že nic neutajuje. Úřady prý zajistí pro občany roušky a v zemi se podle ministra také vyrábějí přípravky k diagnostice viru. Namakí vyzval Íránce, aby nejezdili do Komu, který je běžným cílem šíitských poutníků. "Nedoporučujeme cestovat do Komu a na další poutní místa," řekl.

V Komu jsou několik dní zavřené školy a náboženské semináře a ode dneška dva dny mají zůstat zavřené školy v Teheránu a dalších čtyřech městech. Na 36 vstupních místech do země se začaly provádět kontroly zdravotního stavu cestujících. Lidé nakažení virem, kteří přicestovali z Íránu, jsou hlášeni z Kanady a Libanonu. Irák a Pákistán, které s Íránem sdílí hranici, vyhlásily preventivní opatření, Saúdská Arábie nařídila každému, kdo na její území míří a pobýval v Íránu, aby cestu odložil o 14 dní. Království se snaží zamezit rozšíření nákazy do posvátných města Mekky a Medíny, kam míří muslimští poutníci.