Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo zakázalo radikální hnutí Hizballáh, následovala razie proti teroristům

Horst Lorenz Seehofer, německý politik, současný ministerský předseda Bavorska a předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU). Po rezignaci Christiana Wulffa vykonával jako předseda horní komory parlamentu funkci prezidenta SRN.
Horst Lorenz Seehofer, německý politik, současný ministerský předseda Bavorska a předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU). Po rezignaci Christiana Wulffa vykonával jako předseda horní komory parlamentu funkci prezidenta SRN.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Německo dnes na svém území zakázalo Íránem podporovanou radikální šíitskou skupinu Hizballáh a zařadilo ji mezi teroristické organizace. Krok zdůvodnilo tím, že Hizballáh propaguje ozbrojený boj za použití teroristických prostředků a otevřeně vyzívá k násilnému zničení Izraele.

Německé úřady odhadují, že šíitská organizace má v zemi kolem 1050 radikálních stoupenců. "Ministr vnitra Horst Seehofer zakázal v Německu šíitskou teroristickou organizaci Hizballáh," napsal na twitter mluvčí ministerstva Steve Alter.

BM #Seehofer hat heute die Betätigung der shiitischen Terrororganisation Hizb Allah (Partei Gottes) in Deutschland verboten. Seit den frühen Morgenstunden laufen in mehreren Bundesländern zeitgleich polizeiliche Maßnahmen. Auch in Krisenzeiten ist der Rechtsstaat handlungsfähig.

— Steve Alter (@BMISprecher) April 30, 2020

"Německé bezpečnostní úřady bojují proti teroristickým organizacím jako je Hizballáh všemi prostředky právního státu a postupují rozhodně proti jejich aktivitám v Německu," uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo vnitra, které o zákazu rozhodlo.

Zákaz Hizballáhu šel ruku v ruce s ranními policejními raziemi na několika místech spolkové republiky, mimo jiné v Berlíně, Brémách, Dortmundu nebo Münsteru, píše Reuters. Strážci zákona při nich zabavili dokumenty i nosiče dat.

Rozhodnutí ministerstva vnitra také znamená, že se do budoucna nesmí na veřejnosti používat znaky organizace. Její německý majetek propadne státu.

Německo dosud rozlišovalo mezi politickým křídlem Hizballáhu a jeho vojenskými jednotkami, které bojovaly společně s armádou syrského prezidenta Bašára Asada v Sýrii.

Tlak, aby spolková republika Hizballáh zakázala, vyvíjel Izrael a Spojené státy, které už radikální skupinu na seznam teroristických organizací zařadily. Izrael dnešní krok Německa přivítal a označil ho za významný ve světovém boji proti teroru.

Už v prosinci loňského roku schválil německý parlament návrh vyzývající vládu kancléřky Angely Merkelové k zákazu všech aktivit Hizballáhu na německém území. Zdůvodnil to zejména "teroristickými aktivitami" této skupiny především v Sýrii.

Témata:  Hizballáh Německo Horst Seehofer terorismus

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 15:09

Policie vyšetřuje napadení v pražském servisu, jeden člověk je po smrti

Pražská policie vyšetřuje napadení v autoservisu v Řepích, ke kterému byli přivoláni i lidé z oddělení vražd. Hrůzný čin si totiž vyžádal úmrtí jedné osoby. Strážci zákona na místě zadrželi jednoho muže. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy