reklama

Kabinet by nově mohl vládnout pomocí dekretů a počítá i s tvrdými opatřeními, jako je například trest vězení za šíření zpráv považovaných za nepravdivé. Plánované kroky kromě Rady Evropy bedlivě sleduje i Evropská komise.

Maďarský premiér v dopise vyzývá generální tajemnici Rady Evropy, aby si prostudovala přesný text příslušného zákona, který byl předložen parlamentu, a prozkoumala i totožné kroky, které přijímají jiné země. "Jestliže nám v současné krizi nejste schopni pomoci, žádám vás, abyste nám alespoň nebránili v našem úsilí," napsal Orbán.

Maďarsko nyní eviduje 261 případů nákazy, vyplývá z údajů na vládní stránce koronavirus.gov.hu. Deset osob zemřelo a 28 se vyléčilo. Dalších 100 lidí se nachází v karanténě.

Maďarský parlament má tento týden jednat o návrhu zákona, který předpokládá rozšíření stavu nouze, jenž byl v zemi kvůli nákaze vyhlášen na počátku března. Podle kritiků je návrh zákona nebezpečný zejména právě tím, že není časově omezený, uvedl Balkan Insight. Kvůli tomu by také mohla být navrhovaná opatření velice snadno zneužitelná.

Návrh počítá rovněž až s pětiletým vězením za zveřejnění nepravdivé informace, která by znepokojila veřejnost nebo mařila úsilí vlády chránit lidi. To vzbuzuje obavy nezávislých novinářů, kteří bývají maďarskými úřady často obviňováni z šíření nepravdivých zpráv.