Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pákistán ve víru vášní. Desetitisíce lidí v ulicích, napětí roste

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

V pákistánských městech dnes vyšly do ulic desetitisíce lidí, kteří vyslyšeli výzvu vlády, aby dali masovými protesty najevo solidaritu s Kašmírem. Indická část Kašmíru přišla začátkem srpna rozhodnutím vlády v Dillí o zvláštní autonomní status a kvůli obavám z nepokojů je částečně odříznuta od světa. Pákistán proti odebrání autonomie ostře protestuje a demonstrace mají zvýšit tlak na indického premiéra Naréndru Módího před zasedáním Rady bezpečnosti OSN plánovaným na konec září, uvedla agentura AFP.

Televizní a rozhlasové stanice ráno v Pákistánu zahájily vysílání národní hymnou, v ulicích se pak na několik minut zastavil provoz, nejezdily ani vlaky. K tisícům lidí, kteří se shromáždili v centru metropole, pak promluvil premiér Imran Chán. "Jsme v této těžké době s nimi. Vysíláme jim dnes zprávu, že dokud Kašmír nezíská svobodu, budeme stát po jejich boku," řekl premiér.

Odkazoval tak na obyvatele indické části Kašmíru, kde žijí převážně muslimové. Tento indický stát 5. srpna přišel o svůj autonomní status, a tím také o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy. Centrální vláda zavedla spolu s tím řadu restrikcí, údajně ve snaze předejít násilí. Přesto se v kašmírské metropoli Šrínagaru pravidelně konají protesty, během nichž bezpečnostní složky podle některých zdrojů zatkly už tisíce lidí.

Kromě toho vláda na indický Kašmír uvalila informační blokádu, nefungují tam mobilní sítě, televizní signál ani internetové připojení, zakázána jsou veřejná shromáždění.

Spory o Kašmír kalí vztahy Indie a Pákistánu už desítky let. Na Kašmír si činí nárok Islámábád i Dillí, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Témata:  Pákistán demonstrace Indie

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

27. dubna 2024 15:39

Rutte získává důležitou podporu na své cestě do křesla šéfa NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy