Portugalská pobřežní hlídka zachránila pět lidí, jejichž loď se potopila po střetu s kosatkami

Portugalská pobřežní hlídka dnes ráno koordinovala záchranu pěti lidí, jejichž loď se potopila po střetu s kosatkami. Uvedla to agentura EFE. Osazenstvo plachetnice zachránila rybářská loď, která všechny dopravila do přístavu. Nikdo se nezranil. Podle pobřežní hlídky střety mezi kosatkami a loděmi způsobuje zvídavé chování těchto mořských savců.

Loď se potopila v moři u města Sines, zhruba 160 kilometrů na jih od Lisabonu. Posádka zavolala o pomoc poté, co jejich loď začala po střetu s kosatkami nabírat vodu. K pětici lidí v záchranném člunu připlula rybářská loď a člun pobřežní hlídky, které odvezly posádku do přístavu.

Podle odborníků střety mezi loďmi a kosatkami způsobuje především zvědavé chování mláďat tohoto mořského savce, které přitahují pohyblivé či hlučné předměty. To pak kosatky vede k tomu, že se k objektům jejich zájmu přibližují a naráží do nich.

U lodí hrozí, že poškodí či vyřadí z provozu kormidlo. "Při spatření těchto savců se všem posádkám doporučuje vypnout motor, aby se zastavil pohyb lodního šroubu, a nehýbat kormidlem, čímž se snižuje chuť těchto zvířat začít působit na tyto pohyblivé části lodě," napsaly v doporučení portugalské úřady.

Témata:  Portugalsko lodní doprava

Aktuálně se děje

11. května 2024 23:41

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

Sergej Šojgu, ministra obrany RF

Putin odvolal Šojgua z postu ministra obrany

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.