Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příměří mezi Izraelem a Hamásem může být uzavřeno do 48 hodin

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pokud Izrael na jednáních v Káhiře přijme požadavky palestinského hnutí Hamás, příměří v palestinském Pásmu Gazy "může být do 24 až 48 hodin." V neděli to uvedl nejmenovaný příslušník Hamásu.

Pokud Izrael bude souhlasit s požadavky Hamásu, mezi něž patří návrat vysídlených Palestinců do severní části Pásma Gazy a zvýšení objemů humanitární pomoci, "vydláždilo by to cestu k dohodě o (příměří) v průběhu následujících 24 až 48 hodin," uvedl představitel Hamásu pod podmínkou zachování anonymity.

Jak informoval list The Times of Israel, tato informace byla zveřejněna zhruba v době, kdy do Káhiry přicestovala delegace Hamásu, aby jednala o možném dočasném příměří a o dohodě o rukojmích zavlečených do Pásma Gazy z jihu Izraele, kdy tam 7. října 2023 pronikla palestinská teroristická komanda.

Podle nejmenovaného vysokého činitele americké administrativy Izrael také podpořil rámec dohody o příměří v Pásmu Gazy a propuštění části izraelských rukojmích, které drží Hamás.

Podle této osoby Izrael v podstatě přijal návrh, který zahrnuje šestitýdenní příměří v Pásmu Gazy a propuštění ohrožených rukojmích, mezi nimiž jsou nemocní, zranění, ženy a lidé v pokročilém věku.

Agentura Reuters informovala, že v neděli se v Káhiře znovu sejdou strany jednající o příměří v Gaze. Izrael a palestinské hnutí Hamás diskutují o možnosti příměří za pomoci prostředníků, včetně Egypta a Kataru.

Americký prezident Joe Biden v pátek vyjádřil naději, že do začátku muslimského postního měsíce ramadánu, tedy do 10. března, dojde k uzavření příměří.

"Doufám v to, pořád na tom tvrdě pracujeme. Ještě tam však nejsme," odpověděl v pátek Biden novinářům na otázku, zda očekává dohodu před začátkem muslimského posvátného měsíce ramadán, který začne 10. března.

"Dostaneme se tam, ale ještě tam nejsme a možná se tam ani nedostaneme," dodal Biden bez dalších podrobností, když zamířil ke své helikoptéře, aby strávil víkend v prezidentském sídle Camp David v americkém státě Maryland.

Biden naléhal i ve čtvrtek na rychlé uzavření dohody o příměří. Důvodem byl incident v Pásmu Gazy, při kterém během rozdávání humanitární pomoci Palestincům přišlo o život více než 115 lidí.

Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

Izraelská média s odvoláním na armádní zdroje uvedla, že dav se bezdůvodně přibližoval k izraelským vojákům a ohrožoval je, proto spustili palbu. Několik lidí také údajně srazila nákladní vozidla.

IDF však tvrdí, že izraelští vojáci vystřelili varovné výstřely a poté mířili na nohy osob, které se k nim nebezpečně blížily. Izraelská armáda tak přiznala, že její vojáci spustili palbu do davu, a dodala, že případ vyšetřuje.

Témata:  Izrael

Aktuálně se děje

18. května 2024 10:24

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy