Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin podle novinářů ještě v den smrti Navalného jednal o výměně

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Podle ruského investigativního portálu Agentstvo ruský prezident Vladimir Putin projednával možnosti výměny vězněného vůdce ruské opozice Alexeje Navalného za ruské občany zadržované na Západě ještě několik hodin před Navalného úmrtím.

Server to uvedl s odkazem na zdroje obeznámené s průběhem jednání. Podle těchto zdrojů se Putin setkal s miliardářem Romanem Abramovičem čtyři hodiny před oznámením Navalného úmrtí.

Abramovič, který byl dříve obviněn z prostřednictví mezi Ruskem a Západem, prý sehrál roli prostředníka. Podle jednoho ze zdrojů Putin během setkání s Abramovičem souhlasil s výměnou Navalného.

Server ale uvádí, že Putinova dohoda s výměnou mohla být jen povrchní a mohl se tím snažit odvést pozornost od plánů na vraždu Navalného. Další možností je, že Putin chtěl dovést jednání téměř do konce a počkat, až Berlín odsouhlasí výměnu ruského občana Vadima Krasikova vězněného v Německu a poté navrhnout výměnu za jiného vězně než Navalného.

Zdroje portálu se shodují, že Navalnyj nebyl jediným vězněm, o jehož výměně se jednalo. Ruská strana uvažovala také o vydání novináře The Wall Street Journal Evana Gershkoviche nebo příslušníka americké námořní pěchoty ve výslužbě Paula Whelana.

Podle Agentstva se o výměně vězňů jednalo minimálně od jara loňského roku. Po Navalného úmrtí informovaly o jednání i jeho spolupracovnice Kira Jarmyšová a Marija Pevčichová, které naznačily, že úmrtí může souviset s probíhajícími jednáními. Jarmyšová tvrdí, že Putin neunesl představu, že by se Navalnyj ocitl na svobodě.

Skupina 40 zemí, včetně všech 27 členských států Evropské unie, se na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě spojila ve výzvě k Rusku, aby umožnilo nezávislé mezinárodní vyšetřování okolností smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného ve vězení.

Tuto výzvu tlumočila jménem zúčastněných zemí, mezi nimiž se nachází i USA, Kanada, Británie a Ukrajina, šéfka unijní delegace v OSN Lotte Knudsenová, informovala agentura Reuters.

"Jsme zděšeni smrtí ruského opozičního politika Alexeje Navalného, za kterou nese poslední odpovědnost prezident Vladimir Putin a ruské úřady," uvedla Knudsenová. "Rusko musí umožnit nezávislé a transparentní mezinárodní vyšetřování okolností jeho náhlého úmrtí," dodala.

Navalnyj, který byl nejvýraznějším Putinovým kritikem v Rusku, zemřel 16. února v trestanecké kolonii za polárním kruhem. Mnoho jeho příznivců tvrdí, že byl zavražděn. Kreml odmítá jakoukoli vinu na úmrtí opozičního vůdce, který byl pohřben v pátek v Moskvě.

Evropská unie již v únoru vyzvala Moskvu, aby umožnila nezávislé a transparentní mezinárodní vyšetřování Navalného smrti, ale Kreml to odmítl. Ruský vyšetřovací výbor oznámil, že zahájil procedurální vyšetřování okolností Navalného úmrtí.

Témata:  Alexej Navalnyj Vladimír Putin

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

27. dubna 2024 15:39

Rutte získává důležitou podporu na své cestě do křesla šéfa NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy