Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Původ koronaviru? Austrálie chce vyšetřování, kritika Číny se stupňuje

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Austrálie bude požadovat mezinárodní vyšetřování, které by objasnilo původ nového typu koronaviru a jeho rozšíření. Ministryně zahraničí Marise Payneová se připojila ke kritice Číny a řekla, že nedůvěřuje tomu, jak Čína o situaci informuje.

Uvedla to dnes agentura Reuters. Dosud se uvádělo, že se virus zřejmě rozšířil z trhu se zvířaty v čínském městě Wu-chan. Čína ale čelí obviněním, že zpočátku informace o nákaze tajila. Americký prezident Donald Trump v sobotu prohlásil, že pokud Čína vědomě nezasáhla a nezabránila šíření, ponese následky. Nákaze podlehlo celosvětově přes 160.000 lidí a nejvíce mrtvých, přes 39.000, mají Spojené státy.

"Ty záležitosti kolem koronaviru si zasluhují nezávislé prošetření a já si myslím, že je důležité, abychom to udělali. Austrálie na tom bude trvat," sdělila dnes Payneová v australské televizi ABC.

Austrálie má zatím 6589 nakažených a 71 mrtvých. Počet nakažených se v zemi už sedmý den zvyšuje o méně než jedno procento, což je mnohem lepší situace než v dalších státech.

Čína je pro Austrálii sice nejvýznamnější obchodní partner, vztahy obou zemí se ale zhoršily, když Austrálie Čínu obvinila z vměšování do vnitřních záležitostí a kritizovala za její rostoucí vliv v oblasti Tichomoří.

Trump za postup v době epidemie pozastavil americké příspěvky Světové zdravotnické organizaci (WHO) a označil ji za příliš zaměřenou na Čínu. Přístup WHO kritizoval také australský ministr zdravotnictví Greg Hunt, když řekl, že některé kroky WHO nebyly nápomocné. "Některé reakce jejich představitelů v Ženevě světu podle nás nepomohly. My jsme vyvázli dobře, protože jsme zavedli vlastní opatření," řekl.

Austrálie bez ohledu na doporučení WHO zakázala už 1. února vstup lidem přijíždějícím z Číny. Později uzavřela hranice a vyhlásila přísná omezení pohybu.

Témata:  Austrálie Čína WHO COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:16

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že je izraelská armáda po zadržení mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.