reklama

Dohoda Ankary a Moskvy dala Kurdům na stažení do 30kilometrové vzdálenosti od hranice 150 hodin. Potom mají na hranici začít společné turecko-ruské hlídky. Ankara chce v této oblasti zřídit bezpečnou zónu, do níž se z Turecka budou moci vracet syrští uprchlíci.

Turecko zahájilo 9. října operaci Pramen míru, jejímž cílem bylo vytlačit Kurdy, které považuje za teroristy, z pohraničí. Boje jsou nyní pozastaveny.

"Stažení ozbrojených sil z území, kde má vzniknout bezpečnostní koridor, bylo dokončeno před termínem. Syrské pohraniční hlídky a naše vojenská policie jsou na místě," citovala Šojguovo vyjádření agentura TASS.

"Zdá se, že teroristická organizace YPG je stále v oblasti operace Pramen míru. Ten boj (proti terorismu) ještě neskončil," řekl Akar v rozhovoru pro deník Sabah. Podle něj je v pohraničním městě Manbidž stále 1000 členů YPG a stejný počet v Tall Rifaatu. Obě města leží západně od zóny, již chce Turecko u hranice zřídit. S odsunem YPG z nich mají pomoci syrská a ruská armáda.

Na severu Sýrie dnes při střetech mezi syrskou a tureckou armádou bylo zabito pět syrských vojáků, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle agentury AFP vojáci zemřeli během ostřelování tureckého dělostřelectva a šlo o vůbec první přímý střet turecké a syrské armády od zahájení turecké operace v Sýrii začátkem října.

Rusové mají spolu s Turky začít hlídkovat podél hranice do vzdálenosti deseti kilometrů od ní. Turecký ministr řekl, že je ještě třeba dojednat pravidla včetně třeba otázky, jaký druh automobilů bude používán. V Turecku podle něj o podrobnostech právě nyní vyjednává ruská delegace.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v minulosti řekl, že pokud Rusko svůj závazek z dohody nesplní, postará se Turecko o zničení YPG na severu Sýrie samo.

Kreml dal minulý týden najevo, že pokud se Kurdové do 150 hodin nestáhnou, bude Rusko nuceno "ustoupit" a umožnit "turecké vojenské mašinérii" Kurdy zničit.