reklama

Do roku 2011 byly v Rusku záchytné stanice pro ty, kdo příliš holdovali alkoholu, podřízeny federálnímu ministerstvu vnitra, ale jejich provoz měli na starost zdravotníci. Podle listu Rossijskaja gazeta tak vzniklo právní vakuum, a o tato zařízení se nakonec nestaral nikdo. Množství trestných činů spáchaných pod vlivem alkoholu se přitom za posledních osm let v Rusku zvýšilo o třetinu. Každý rok kromě toho v zemi zemře na podchlazení 8000 až 10.000 opilců.

V některých regionech se rozhodli řešit problém vlastními silami, podle ruských médií byly improvizované záchytky zřízeny ve dvaceti krajích a oblastech. Nejsou ale nijak dotovány státem a policisté do nich nemohou nikoho přepravovat.

Podle nově připravovaného zákona bude mít napříště policie možnost dopravit do záchytek "osoby, které nejsou schopny samostatného pohybu a orientace". Zdravotnická péče bude takovým lidem poskytována i bez jejich souhlasu. Záchytky budou zřizovány při nemocnicích a sociálních ústavech. Opilci budou za přenocování platit "rozumnou cenu", kterou stanoví úřady.

V Rusku umírají v důsledku nadměrného pití alkoholu tisíce lidí, podle posledních statistik až 50.000 ročně. Sami Rusové podle průzkumů uznávají, že největším problémem jejich země je epidemie alkoholismu.