Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Seehofer chce omezit zákaz vyhošťování syrských migrantů, nemá platit pro zločince a teroristy

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Německý ministr vnitra Horst Seehofer navrhuje neprodloužit všeobecný zákaz vyhošťování syrských uprchlíků v Německu. Ochrana by se nově neměla vztahovat na pachatele trestných činů nebo na osoby potenciálně ochotné k páchání politicky motivovaných násilných činů či teroristických útoků. Politik z bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) to řekl agentuře DPA.

Všichni Syřané jsou v Německu chráněni před vyhoštěním od roku 2012, opatření bylo od té doby několikrát prodlouženo. Seehofer si však už nepřeje další prodloužení za 31. prosinec.

V situaci, kdy občanská válka na většině syrského území skončila, je obecný zákaz vyhošťování Syřanů podle některých politiků konzervativní unie CDU/CSU trvale neudržitelný přesto, že Sýrie není nadále považována za bezpečnou zemi. Stejný názor nyní zastává i Seehofer, poznamenala DPA.

"Budu na konferenci ministrů vnitra prosazovat, abychom místo obecného zákazu vyhošťování napříště alespoň u pachatelů trestných činů a u osob, které mohou být bezpečnostním rizikem, opět zkoumali v každém jednotlivém případě, zda je vyhoštění do Sýrie možné," řekl Seehofer DPA s poukazem na své příští setkání s ministry vnitra jednotlivých 16 spolkových zemí.

Německé ministerstvo zahraničí chce před příští schůzkou ministrů vnitra vypracovat novou zprávu o bezpečnostní situaci v Sýrii, řekla dnes podle DPA mluvčí úřadu.

To, že Seehofer na zprávu ministerstva zahraničí ani nepočkal, ukazuje podle šéfa organizace Pro Asyl Güntera Burkharda, že mu nejde o "fatální lidskoprávní situaci" v Sýrii, ale o "politický signál směrem doprava".

DPA mimo jiné připomíná, že lidem, kteří jsou považováni za odpůrce rodiny syrského prezidenta Bašára Asada, hrozí v Sýrii podle organizací bránících lidská práva mučení a smrt. V syrském konfliktu se také angažují mezinárodní aktéři, v poslední době především Rusko a Turecko.

Debatu o vyhošťování Syřanů v Německu rozvířil nedávný útok syrského islamistického radikála na dva turisty v Drážďanech. Dvacetiletý už dříve trestaný Syřan s nožem 4. října zabil 55letého muže z Krefeldu a těžce zranil 53letého muže z Kolína nad Rýnem.

Témata:  uprchlíci Horst Seehofer Německo Sýrie

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 15:21

Maďarsko představilo své priority pro předsednictví v Radě EU

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mark Rutte

Rutte získává důležitou podporu na své cestě do křesla šéfa NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.