reklama

Donald Trump přitom opakovaně tvrdí, že podle vzorce "něco za něco" ve vztazích s Ukrajinou nikdy nejednal. 

Během volební kampaně v roce 2016 se objevily konspirační spekulace, že servery demokratů, kteří proti Trumpovi postavili Hillary Clintonovou, se nacházejí na Ukrajině. Trump v červencovém telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským naléhal na to, aby tamní úřady pověsti o serveru a další kauzy z doby amerických voleb prošetřily.

Umístění serveru Demokratické strany na Ukrajině je ničím nepodložená spekulace, která měla dokázat, že do amerických prezidentských voleb se vměšovala Ukrajina, nikoli jak se později potvrdilo Rusko. Krádež kompromitujících e-mailů amerických demokratů, později zveřejněných na serveru WikiLeaks, měli podle této teorie provést ukrajinští hackeři se záměrem vydávat za viníka Moskvu.

Trump podle Mulvaneyho pozastavil vojenskou pomoc Ukrajině kvůli tamní korupci a kvůli údajně slabé pomoci ze strany evropských států. "Jestli mi také říkal o serveru demokratů? Rozhodně, bezpochyby. Proto jsme ty peníze zadrželi," řekl novinářům.

Později personální šéf Bílého domu svá slova dementoval. "Nebylo absolutně žádné 'něco za něco', pokud jde o vojenskou pomoc Ukrajině a o vyšetřováni v roce 2016... Žádná pomoc nebyla podmiňována vyšetřením kauzy demokratického serveru," prohlásil. Trump následně řekl, že má v Mulvaneyho naprostou důvěru.