Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Testy na covid pro cesty z Číny vyžaduje stále více evropských zemí

Španělsko, Madrid
Španělsko, Madrid
Foto: Pixabay

Španělsko, Francie a Británie se dnes staly dalšími evropskými zeměmi, které oznámily plán vyžadovat od cestujících z Číny negativní testy na koronavirus v souvislosti s uvolněním pandemických restrikcí v nejlidnatější zemi světa. Změny jsou spojované s nedávným nárůstem počtů nakažených i s nespolehlivostí čínských statistik. Povinnost předložit negativní výsledek testu zavádí také Izrael, v minulých dnech takovéto opatření ohlásily USA, Itálie či Japonsko.

Čína se chystá 8. ledna uvolnit pravidla na svých hranicích jak pro návštěvníky, tak pro své občany, kteří chtějí vycestovat. Plán navazuje na nedávné rozvolnění přísných protiepidemických opatření a přichází po týdnech, kdy Čína hlásila relativně vysoké počty nákaz koronavirem. V posledních dnech také zásadně změnila systém evidence a mimo jiné přestala oznamovat nové asymptomatické případy infekce.

Španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová zavedení kontrol vysvětlovala i nedostatkem informací o epidemii v Číně. Španělsko bude při cestách z asijské země vyžadovat negativní test nebo doklad o tom, že je cestující plně naočkovaný proti covidu-19.

"Jak na mezinárodní, tak na národní úrovni máme obavy ohledně vývoje případů v Číně a obtíží, které máme při snaze korektně posoudit situaci s covidem-19 vzhledem k nedostatečným informacím, které jsou k dispozici," řekla novinářům Dariasová. Madrid podle ní naléhá na EU, aby zaujala společný postoj.

Deník The Times informoval, že britská vláda se vydala stejným směrem mimo jiné ve snaze zvýšit tlak na Peking, aby byl v souvislosti s koronavirem transparentnější. Oficiální prohlášení pak specifikovalo, že povinné testování před odletem do Anglie začne platit 5. ledna. "Zdá se, že (Downing Street) číslo deset se přiklonilo k opatrnosti, navzdory radám expertů, které naznačují, že povinné testování nebude mít velký dopad," napsal reportér listu Steven Swinford.

Francie bude vyžadovat pro cestující na přímých i přestupních letech z Číny negativní testy staré nanejvýš 48 hodin, přičemž lidé mohou volit mezi PCR a antigenními. Od 1. ledna také cestující budou muset používat respirátory. Podle vlády jde o "ochranu Francouzů" před šířením nových variant. Po příletu budou hygienici provádět náhodné odběry pro PCR testy a vzorky sekvenovat kvůli sledování vývoje pandemie a zastoupení jednotlivých variant koronaviru, píše deník Le Monde.

Příslušný dekret by měl být zveřejněn v sobotu. Podle ministerstva zdravotnictví je situace v Číně "dostatečně závažná" k ospravedlnění takového kroku. Do Francie aktuálně létá zhruba deset letů týdně, což představuje asi 3000 cestujících. Po plánovaném otevření čínských hranic po dvou letech pandemie se ale očekává prudký nárůst cestujících.

"Rozhodli jsme o tom, že zahraničním aerolinkám nařídíme, aby přijímaly do letů z Číny pouze ty pasažéry, kteří mají negativní test na covid," uvedl zase v prohlášení izraelský ministr zdravotnictví Arje Deri, který do funkce nastoupil ve čtvrtek.

Mezi země, které budou chtít po cestujících z Číny negativní test, se dnes přidala také Jižní Korea. Italská premiérka Giorgia Meloniová ve čtvrtek vyzvala, aby opatření přijala i celá Evropská unie.

Evropská komise uvedla, že koordinace národních reakcí na závažné zdravotnické hrozby je "klíčová", unie se ovšem při čtvrtečním jednání orgánu pro ochranu zdraví na jednotném přístupu k cestovním omezením nedohodla. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) má za to, že restrikce mířící proti cestujícím z Číny jsou neopodstatněné, neboť počet "dovezených" případů z Číny je v porovnání s počtem nakažených v EU nízký.

Web Politico dnes vývoj hodnotil tak, že sedmadvacítka "při prvních známkách potíží" opustila princip kolektivního přístupu k přeshraničním hrozbám. Ten má přitom být základem tzv. zdravotní unie, kterou se EU v reakci na problémy s covidem-19 rozhodla budovat. "Netrvalo dlouho, než země EU zapomněly na největší ponaučení z pandemie," píše Politico.

Témata:  Španělsko Čína COVID-19 koronavirus Izrael Francie Velká Británie

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

27. dubna 2024 19:30

Situace na frontě se stále zhoršuje, přiznala ukrajinská armáda

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy