reklama

Gratulace Borisu Johnsonovi ke skvělému VÍTĚZSTVÍ!" napsal Trump. "Británie a Spojené státy nyní po BREXITU budou moci uzavřít obrovskou novou obchodní dohodu. Ta dohoda má potenciál stát se vůbec tou největší a nejlukrativnější než jakákoli dohoda, která by mohla být s EU. Oslavuj Borisi!" dodal americký prezident.

Šéf Bílého domu, který v minulosti Johnsonovi opakovaně vyjádřil podporu, ještě v noci na twitteru napsal, že ve Spojeném království to vypadá na velké vítězství pro premiéra.

Podle odhadů výsledků britských parlamentních voleb konzervativci získali jasnou většinu v podobě 368 z celkových 650 mandátů, zatímco opoziční labouristé jich získali 191, SNP ve Skotsku získala 55 z 59 křesel. Konečné výsledky by měly být známy dnes ráno, podle průběžných výsledků ale labouristé v řadě obvodů zažili debakl.

"Myslím si, že se tyto volby zapíší do dějin a dají nám nyní, v této nové vládě, šanci respektovat vůli britského lidu, změnit tuto zemi k lepšímu a rozvinout potenciál všech obyvatel této země," řekl Johnson. Premiér zároveň zdůraznil, že výsledky dávají straně silnou podporu, aby zajistila brexit a zemi sjednotila.

Skotská první ministryně a předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová naopak v televizi Sky News uvedla, že odhady výsledků ve Skotsku naznačují, že Skotové nechtějí být ve vládě s Johnsonem a vytrženi z Evropy proti své vůli.

"Boris Johnson možná má mandát na to, aby z Evropské unie vyvedl Anglii. Rozhodně ale nemá mandát na to, aby Skotsko vyvedl z EU. Skotsko musí mít právo rozhodovat o své budoucnosti," uvedla Sturgeonová.

Skotsko v brexitovém referendu v roce 2016 hlasovalo pro setrvání v Evropské unii. Prvního referenda o skotské nezávislosti v roce 2014 se zúčastnilo 3,6 milionu ze 4,3 milionu registrovaných voličů (85 procent), přičemž 55 procent hlasujících se vyslovilo pro setrvání ve svazku se zbytkem Británie.